Zara chyba chciała dobrze, ale swoją nową reklamą jeansów naprawdę wkurzyła kobiety. Słusznie?

Czy da się jeszcze zrobić kampanię modową, która zadowoli wszystkich? Okazuje się, że dobór modelek jeszcze nigdy nie był tak skomplikowany.

Najnowsza kampania Zary promująca jeansy wzbudziła niemałe emocje. Wszystko przez hasło "Love your curves" (kochaj swoje kształty) i nietrafiony, według niektórych, dobór zdjęcia.

Na zdjęciu reklamującym kampanię widzimy dwie dziewczyny w jeansach i wspomniane hasło reklamowe. Internauci od razu stwierdzili, że modelki są o wiele za chude, aby mówić o nich jako o posiadaczkach kobiecych kształtów.

Według wielu osób jest to kolejny przykład promowania jednego konkretnego typu sylwetki i ignorowania reszty społeczeństwa. W sieci pojawiło się wiele głosów krytykujących kampanię:

Kiedy jeansy z Zary reklamuje slogan "kochaj swoje kształty", a ty nie jesteś nawet w stanie się w nie wcisnąć.
Przykro mi, ale wasza nowa kampania "Kochaj swoje kształty" jest obrzydliwa i powinniście się wstydzić. Jako dziewczyna, która od 20 lat zmaga się z anoreksją i bulimią, uważam, że to takie rzeczy jak ta niszczą dominujący w społeczeństwie ideał ciała i jestem tym szczerze przerażona. Sklep z klasą, który poddaje się naciskom i prezentuje to. "Kochaj swoje kształty"??? Te dziewczyny to drobne modelki! Jak śmiecie!

Jednak nie wszystkie komentarze były negatywne. Są też tacy, którzy uważają, że to właśnie ci krytykujący kampanię powinni się zastanowić. Broniąc szczupłym dziewczynom prawa do opisywania swoich sylwetek takim, a nie innym słowem, też je w pewien sposób wykluczamy.

Naturalnie drobniejsi ludzi istnieją, tak samo jak z natury grubsi. Według niektórych, walcząc z piętnowaniem ludzi cięższych niż przeciętni, często wpadamy w przesadę i atakujemy chudsze osoby. A przecież nie jest tak, że tylko tym, którzy mają problemy z nadwagą, jest trudno akceptować swoje ciało i muszą się zmagać z kompleksami.

Dlaczego oczernianie szczupłych dziewczyn jest OK? Wszyscy mają kształty. Dyskryminowanie szczupłych wydaje się zupełnie w porządku, nie?
Czy to nie jest tak, że Zara próbuje pomóc dziewczynom, które uważają się za "patyki", zrozumieć, że one też mają kształty?

Dlaczego ten temat jest aż tak kontrowersyjny? Przyczyn można szukać w kilku miejscach. Przede wszystkim w dominacji bardzo szczupłych ciał w modzie, która trwa w zasadzie od zawsze. Ostatnio widoczna jest o wiele większa różnorodność, ale także coraz większa czujność na jej brak.

Co Zara mogła zrobić lepiej? Prawdopodobnie sprawa wyglądałaby inaczej, gdyby modelki miały różne sylwetki i rzeczywiście więcej osób mogłoby się utożsamiać z kampanią, ale pewnie i wtedy znalazłoby się jakieś "ale".

Co sądzicie o kampanii Zary? Zgadzacie się z głosami krytyki czy zgadzacie się z obrońcami?

A teraz  zobacz WIDEO: Zwiedziła cały świat w rekordowym czasie. Teraz inspiruje inne kobiety

Zwiedziła cały świat w rekordowym czasie. Teraz inspiruje inne kobiety

Zgadzacie się z krytyką kampanii Zary?
Więcej o: