Ubiera księżną Kate, ale w Polsce jest mało znany. Kolejny luksusowy projektant dla H&M

Nie jest tak rozpoznawalny jak Kenzo czy Balmain, ale to on zaprojektuje tegoroczną kolekcję "od projektanta" dla H&M. Czy 2 listopada świat oszaleje na punkcie ERDEM?

Na 2 listopada 2017 r. zapowiedziano premierę kolejnej kolekcji luksusowej w H&M. Tym razem zaprojektuje ją Erdem Moralioglu, który od 2005 r. rozwija w Londynie własną markę pod nazwą ERDEM. Jest wielokrotnym laureatem nagród British Fashion Council.

Pokaz Erdem, jesień-zima 2017, London Fashion WeekPokaz Erdem, jesień-zima 2017, London Fashion Week x

Kim jest Erdem Moralioglu?

Urodził się w Kanadzie, mieszka w Wielkiej Brytanii, imię zawdzięcza ojcu, który pochodzi z Turcji (matka Moralioglu jest Brytyjką). 40-letni projektant jest światowcem, ale to jego kreacje pojawiają się w najdalszych zakątkach globu. Kochają je gwiazdy, przede wszystkim te hollywoodzkie, bo jego demonstracyjnie romantyczny styl doskonale pasuje do czerwonego dywanu. Keira Knightley, Cate Blanchett, Emma Watson, Gwyneth Paltrow, Sarah Jessica Parker... Wszystkie należą do fanek subtelnych szyfonów Erdem.

Zobacz pierwsze ZDJĘCIA kolekcji i gwiazdy ubrane w projekty ERDEM

Moralioglu cenią też w ojczyźnie - absolwent londyńskiego Royal College of Art zaskarbił sobie nawet szacunek rodziny królewskiej. Jego suknie nosi księżna Kate, naśladuje ją w tym dziewczyna księcia Harry'ego, Amerykanka Meghan Markle. Dlaczego więc nazwa Erdem nie jest tak rozpoznawalna jak poprzednie marki, które projektowały dla H&M - Balmain, Versace czy Kenzo?

H&M sporo ryzykuje?

Erdem wybrał specyficzną ścieżkę kariery - nie interesują go masy, interesują go elity. W Wielkiej Brytanii to uzasadnione, przy wciąż znaczącej roli arystokracji i silnej klasie średniej, aspirującej do tych kręgów (Middletonowie!). Odkąd jego sława przedostała się do Hollywood, Erdem może być spokojny o przychody swojej firmy. Po co mu więc współpraca z sieciówką?

Erdem Moral?o?lu, tegoroczny projektant luksusowej kolekcji dla H&MErdem Moral?o?lu, tegoroczny projektant luksusowej kolekcji dla H&M mat. prasowe

Może projektant jest już trochę znudzony swoim emploi? Jego styl można określić, jako "na bogato, ale bez ostentacji". Łączy wiktoriański mariaż surowości i dekoracyjności z obsesją żakardów i nadruków, zwłaszcza szczelnie pokrytych kwiatami. Jego suknie, płaszcze i futra nie nadają się na co dzień, chyba że nasza codzienność polega na krążeniu między garden party a balem w stylu "Wielkiego Gatsby'ego". W kolekcji dla H&M będzie chciał spuścić z tonu? Na pewno po raz pierwszy w karierze zmierzy się z modą męską.

Nie tylko Erdem ryzykuje, wychodząc ze swojej niszy. Dla H&M wybór mało znanego poza światem anglosaskim projektanta również wydaje się ryzykowny. Przypomnijmy, że w długoletniej historii współpracy sieciówki z domami mody, hitem sprzedażowym stawały się nie kolekcje najlepsze, ale te najlepiej rozpoznawalne.

Szał nakręciło Versace - znane każdemu, dzięki dramatycznej historii marki i skojarzeniu z demonstracyjnym luksusem. Z kolei w epoce dominacji social media ogólnoświatową histerię nakręciło Balmain. Z Versace francuską markę łączy zamiłowanie do bezwstydnej ostentacji, ale kluczem było co innego - instagramowa potęga Balmain. Młody (i konwencjonalnie przystojny) projektant domu mody lubi nie tylko ubierać gwiazdy, ale i imprezować i fotografować się z najważniejszymi graczami mediów społecznościowych - Rihanną, wszystkimi Kardashianami i Jennerami itp.

Erdem nie ma takiej siły - jego prywatny profil na Instagramie obserwuje... 2 tys. osób, firmowy - 258 tys. Ponad dwa razy więcej osób śledzi chociażby... Jessikę Mercedes. Czy w 2017 r. kolekcja Erdem x H&M może przebić się tylko dzięki talentowi i konsekwencji projektanta? Jak szwedzka sieciówka będzie próbowała wydobyć Erdema z cienia jego własnych falbanek i szyfonów? Na razie do nakręcenia krótkiego promo zatrudniła samego.. Baza Luhrmanna. Ciekawe, czy gaża reżysera była większa niż samego projektanta?

Zobacz pierwsze ZDJĘCIA kolekcji i gwiazdy ubrane w projekty ERDEM

H&M x Erdem. Zobacz zwiastun nowej luksusowej kolekcji sieciówki

Więcej o: