Nowy polski tydzień mody? Już 18 października startuje Łódź Young Fashion

18 października rozpocznie się Łódź Young Fashion - nowe wydarzenie modowe współtworzone przez miasto Łódź i Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W programie m. in. warsztaty i międzynarodowy konkurs z nagrodą 30 tys. euro.

Pustą przestrzeń po Fashion Week Poland chce zapełnić prestiżowa Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Uczelnia buduje własną imprezę wokół konkursu z tradycjami Złota Nitka. Ale Łódź Young Fashion to także liczne warsztaty oraz, w finale, międzynarodowy konkurs dla projektantów do 30. roku życia.

Tworząc Łódź Young Fashion, zależało nam na tym, by informacja o Łodzi modowej dotarła do młodych projektantów z całego świata. Dziś zaproszenie do naszego miasta otrzymują dziesiątki uczelni artystycznych i szeroko pojęte międzynarodowe środowisko twórców mody – podkreśla Iza Zbonikowska, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Międzynarodowy konkurs

Najważniejszym wydarzeniem projektu ŁÓDŹ YOUNG FASHION 2017 będzie konkurs ŁÓDŹ YOUNG FASHION AWARD 2017, adresowany do młodych projektantów z całego świata. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są EMOCJE. Laureat otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. euro ufundowaną przez miasto Łódź oraz prestiżową statuetkę Manequine 2017. Do jury zostały zaproszone wybitne osobistości ze świata mody. Impreza połączy także trzy odbywające się już wcześniej w Łodzi wydarzenia: Galę Dyplomową ASP, Bra Day, czyli Breast Reconstruction Awareness Day, oraz Ogólnopolski Konkurs „Złota Nitka”, którego laureat otrzyma nagrodę w wysokości 30 000 złotych oraz tzw. dziką kartę do finałowej rywalizacji w ŁÓDŹ YOUNG FASHION AWARD 2017.

Kto został wytypowany do Jury konkursu? Oczywiście Prezydent m. Łodzi i Rekotor ASP,  liczni przedstawiciele polskiego świata mody (reżyser Katarzyna Sokołowska, duet MMC, Tomasz Ossoliński, Monika Stukonis z "ELLE"), Polacy pracujący za granicą (projektant Dawid Tomaszewski, top modelka Monika JAC Jagaciak) i goście zagraniczni. Warto wymienić np. Junko Koshino, przedstawicielkę japońskiej awangardy, czy Sylvie Ebel – Dyrektor Francuskiego Instytutu Mody.

Program ŁÓDŹ YOUNG FASHION 2017

Główne wydarzenia odbędą się w Centrum Promocji Mody. Pokazom towarzyszyć będą liczne wystawy, wykłady, warsztaty odbywające się na ASP oraz w różnych częściach miasta. Jednym z przedsięwzięć jest Academy of Young Designers, w ramach którego odbędą się:

–         Warsztaty ilustracji Fashion Drawing

–         Warsztaty dziennikarstwa modowego Fashion Writing

–         Warsztaty projektowania biżuterii Fashion Jewellery

–         Warsztaty fotografii Fashion Photography

–         Warsztaty dotyczące prawa autorskiego Fashion and Copyright

–         Warsztaty prezentujące najnowsze trendy tkaninowe Textile Trend.

18.10.2017 r. (ŚRODA)

OGÓLNOPOLSKI KONKURS „ZŁOTA NITKA” 2017

Konkurs skierowany jest zarówno do profesjonalnych projektantów, jak i debiutantów – artystów związanych ze szkołami mody, uczelniami artystycznymi i freelancerów, urodzonych po 1987 r.

Ukończone szkoły i dotychczasowe osiągnięcia w dziedzinie mody nie są jednak tak ważne jak świeże spojrzenie na światowe trendy i odwaga w prezentowaniu własnego stylu. Konkurs będzie miał bowiem na celu zaprezentowanie potencjału polskich projektantów.

Artyści zawalczą o nagrodę główną w wysokości 30 000 zł, której zdobywca otrzyma także „dziką kartę” pozwalającą na udział w międzynardowym konkursie dla projektantów – International Contest – Łódź Young Fashion Award 2017.

19.10.2017 r. (CZWARTEK)

32. GALA DYPLOMOWA – pokaz dyplomowy Katedry Ubioru łódzkiej ASP

Wydarzenie to odbywa się od 1995 roku i jest imprezą promującą dyplomantów Katedry Ubioru
z Wydziału Tkaniny i Ubioru łódzkiej ASP. Gala to konkurs i prezentacja najlepszych kolekcji dyplomowych autorstwa studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Pokazywane prace są
nie tylko świadectwem dokonań młodych artystów, to prawdziwe crème de la crème Katedry Ubioru, która jest wspaniałą wizytówką Akademii.

Projektanci powalczą o nagrodę główną JM Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz o nagrody partnerów Uczelni, głównie firm odzieżowych współpracujących z Katedrą Ubioru.

20.10.2017 r. (PIĄTEK)

BRA DAY

Czwarta odsłona imprezy realizowanej wspólnie przez łódzką ASP, Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi
i Fundację Pełną Piersią. To wydarzenie modowe, w którym biorą udział wiodący polscy projektanci. W dwóch poprzednich edycjach byli to: Gosia Baczyńska, Małgorzata Czudak, MMC Studio, La Mania – Joanna Przetakiewicz czy Ewa Minge. Głównymi bohaterkami wieczoru są jednak Amazonki – wyjątkowe kobiety, które podczas imprezy występują w roli modelek.

BRA DAY towarzyszy zawsze wystawa fotografii mody i koncert muzyczny.

21.10.2017 r. (SOBOTA)

INTERNATIONAL CONTEST – ŁÓDŹ YOUNG FASHION AWARD 2017

Międzynarodowy konkurs skierowany do młodych projektantów mody (do 30. roku życia) z całego świata – szczególnie studentów i absolwentów uczelni artystycznych i szkół projektowania ubioru oraz wszystkich, dla których projektowanie jest pasją. Myślą przewodnią tegorocznej edycji są EMOCJE, a udział w wydarzeniu to szansa na zrealizowanie marzeń projektowych. Zaprezentowanie własnej kolekcji przed jury, w którym zasiadają uznani projektanci, designerzy oraz przedstawiciele branży modowej, to pierwszy krok na ścieżce działań biznesowych, których celem jest wykreowanie własnej marki.

Laureat otrzyma statuetkę MANEQUINE 2017 oraz nagrodę pieniężną w wysokości 30.000 euro, ufundowaną przez miasto Łódź.