Trashion - śmieciowa alternatywa w modzie

Jeśli lubisz twórczo podążać za trendami, interesujesz się DIY, a troska o naturę jest ci bliska, poznaj trashion, modę, w której rządzi twórczy recykling.

Podczas gdy firmy odzieżowe co kilka tygodni wymieniają kolekcje i lansują nowe trendy, które wymuszają na fashionistkach uzupełnienie swojej szafy o najnowsze modele spodni czy spodni, trashion promuje twórcze przetwarzanie tego, co już mamy.

Trashion to pojęcie, które łączy w sobie modę, architekturę wnętrz, szeroko pojęty design oraz ekologię. Powstało ono z połączenia angielskich słów "trash" oraz "fashion" i określa trend przetwarzania niepotrzebnych przedmiotów na modne, estetyczne i funkcjonalne. Podstawową zasadą trashion jest ocalenie niepotrzebnych, znudzonych oraz zepsutych przedmiotów przed śmietnikiem. Zamiast spisywać na straty zamszowe, poplamione szpilki , można je celowo zaplamić farbą. Podarty z przodu podkoszulek można jeszcze śmielej podrzeć, a później niechlujnie zszyć, tworząc punkową stylizację. Pierścionek , któremu wypadło oczko, można odratować, zamieniając szkiełko na oko lalki. Im bardziej absurdalne pomysły wpadną nam do głowy, tym lepszy osiągniemy efekt..

Ta sukienka była kiedyś swetrem :

Śmieć - Deaktywacja Trashion sukienka ze swetraŚmieć - Deaktywacja Trashion sukienka ze swetra fot. mat. prasowe

Prawdziwy trashion zaczyna się jednak nie w szafie, a w koszu na śmieci, w którym kryją się skarby o nieograniczonym potencjale. Śmieć w trashion jest wdzięczną materią: jest go pod dostatkiem, jest unikalny, i co najważniejsze - nie można go zepsuć, a najwyżej zamienić w modny dodatek. Kto by pomyślał, że drobny element, jakim jest zawleczka otwierająca aluminiową puszkę , może zamienić się w srebrną torebkę:

Śmieć - Deaktywacja Trashion torebka z puszekŚmieć - Deaktywacja Trashion torebka z puszek fot. mat. prasowe

Co jeszcze można stworzyć ze śmieci? Torebkę w sam raz dla łasuchów, wyplataną z papierków po cukierkach :

Śmieć - Deaktywacja Trashion torebka z papierków po cukierkachŚmieć - Deaktywacja Trashion torebka z papierków po cukierkach fot. mat. prasowe

Naszyjnik ze zużytych strun z instrumentów muzycznych:

Śmieć - Deaktywacja Trashion naszyjnik ze zużytych strun Śmieć - Deaktywacja Trashion naszyjnik ze zużytych strun  fot. mat. prasowe

Gumowy naszyjnik z przebitej, rowerowej dętki :

Śmieć - Deaktywacja Trashion naszyjnik z rowerowej dętkiŚmieć - Deaktywacja Trashion naszyjnik z rowerowej dętki fot. mat. prasowe

Trashion, początkowo obecny w niszowej modzie, powoli wkracza na światowe wybiegi mody. Moschino i jego agrafkowa sukienka :

Projekt: Moschino (jesień/zima 2009/2010)Projekt: Moschino (jesień/zima 2009/2010) www.saksfifthavenue.com

Trashion jest trendem-rajem dla miłośników unikalnej mody, którzy lubią sami tworzyć swój styl, a przy okazji zamanifestować ekologiczne podejście do życia . Wymaga on jednak u trashionisty bogatej wyobraźni , dzięki której przedmiot zmieni swoją funkcjonalność oraz zdolności manualnych, aby stworzyć z niego stylowej element swojej garderoby. Jak widać, warto jednak pochylić się nad śmieciem.

Magdalena E. Sala

Śmieć - deaktywacja KONKURS

Czytaj w Znam.to: Gumowa maska na twarzy

Więcej o: