Konkurs na rekonstrukcje ubioru historycznego

Uczestniczy konkursu na na rekonstrukcje ubioru historycznego oraz stroju inspirowanego modą rokokową zaskoczyli jury i udowodnili, że w Polsce mamy wielu utalentowanych młodych ludzi.

Muzeum Pałac w Wilanowie zorganizowało "Ogólnopolski międzyszkolny konkurs na rekonstrukcje ubioru historycznego oraz stroju inspirowanego modą rokokową". Konkurs skierowany był do młodych osób ze szkół średnich i policealnych..

Poziom prac konkursowych przerósł nasze najśmielsze oczekiwania, długo debatowaliśmy i nie mogliśmy się zdecydować komu mamy przyznać nagrodę. Bardzo się cieszę, że konkurs się odbył, mam nadzieję, że dzięki temu poznamy kilka naprawdę wyjątkowych talentów." - powiedziała Maria Zielińska, autorka konkursu.

Prace oceniane były w dwóch kategoriach: rekonstrukcje i inspiracje, zarówno indywidualnie jak i grupowo. Wszystkie wyróżnione prace będzie można oglądać w muzeum podczas wystawy "Powab rokokowej mody " od 1-26 czerwca 2011. Naprawdę jest na co czekać.

W kategorii "Rekonstrukcje" będziemy mogli podziwiać zachwycające suknie dworskie noszone przez najsłynniejszą piękność epoki, markizę de Pompadour, oraz toaletę dworską królowej Francji Marii Antoniny, znaną z obrazu Élisabeth L. Vigée-Lebrun. Zobaczymy też ubiory męskie, zarówno francuskie, jak i polskie, a wśród nich wykwintny, haftowany szustokor z białą batystową koszulą i krótkimi spodniami do kolan, białe pończochy i skórzane trzewiki z kokardami na podbiciu. Zachwycą repliki polskich ubiorów narodowych, prawdziwe perełki rekonstrukcji wzorów i rodzajów materii, wykonane przez studentów wzornictwa Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Kategoria "Inspiracje" - to istny zawrót głowy, fajerwerki młodości, świeżości pomysłów, kolorów i fantazji. Te niezwykłe kreacje trzeba koniecznie zobaczyć, gdyż trudno je opisać słowami." - dodała Maria Zielińska.

W jury konkursu zsiada m.in Jaga Hupało, Magdalena Soszyńska, Grzegorz Matląg oraz historycy sztuki. Finalistów poznamy 31.05.2011.

GALERIA !

Fotograf: Olga Skoczylas

Stylizacja: Grzegorz Matląg

Fryzury i makijaż: Jaga Hupało - Create Hair

Modele: Alicja Frączek, Nika, Mateusz Kołtunowicz

Więcej o: