Naszyjniki z ludzkich włosów - przerażające czy piękne?

Okazuje się, że można jednocześnie odczuwać zachwyt i odrazę. Kolekcja naszyjników wykonanych z ludzkich włosów jest doskonałym przykładem, że piękno idzie w parze ze wstrętem.

Młodzi projektanci, by zaznaczyć swoją obecność na rynku muszą się czymś wyróżnić. Znaleźć swoją niszę, charakterystyczny styl lub ciekawą koncepcję, która zainteresuje media i konsumentów. Najczęściej stawiają na najłatwiejszy sposób - wywołanie skandalu. Przekraczają granice i starają się stworzyć projekty, które są jednocześnie piękne i szokujące. Ta strategia przyniosła sukces Kali Arulpragasam i jej biżuterii zainspirowanej modrerstwem , jak i Kerry Howley.

Kerry, 23-letnia absolwentka kierunku BA Hons Jewellery and Accessories na londyńskim Middlesex University stworzyła kolekcję dyplomową nazwaną "Attraction / Aversion", która wywołuje mieszane uczucia . Naszyjniki, których inspiracją były wzory tapet Damask wykonane zostały z ludzkich włosów . Młoda projektantka wykorzystała obcięte włosy przyjaciółek mamy, a każdy z pięciu dodatków tworzyła 60 godzin.

Kolekcja została wyróżniona nagrodą Arthur Silver Award 2011 wręczaną przez Museum of Domestic Design and Architecture, jednak nie wszyscy są tak przychylni do tego pomysłu. Okazuje się, że w przeciwieństwie do zwierzęcej skóry ludzkie włosy (które i tak służą do produkcji peruk i tresek), wywołują niesmak, wręcz odrzucenie. Wiele osób nie wyobraża sobie założenia takiej ozdoby mimo że przyznają, że naszyjniki są piękne. Zaskakujące jest to, że gdy nie wiemy z czego zostały wykonane wydają nam się zachwycające, by po chwili całkowicie zmienić zdanie. Włosy, które są jednym z atrybutów w tym kontekście stają się źródłem niechęci, co czyni kolekcję Howley niezwykle wciągającą i intrygującą. Zestawiając piękne, symetryczne wzory, klasyczną formę naszyjnika z subtelnym i delikatnym, ale niezwykle kontrowersyjnym materiałem sprawiła, że jej dzieła wywołują skrajne odczucia. Nie można zaprzeczyć, że jej dzieła są estetyczne, ale zarazem odpychające. Stąd nazwa kolekcji "Atrakcja / Awersja" .

Konsumenci wciąż poszukują produktów, które mają niepowtarzalne wzory i materiały, by móc się wyróżniają się z tłumu i w charakterystyczny sposób wyrazić siebie. Czy naszyjniki z ludzkich włosów mają szansę stać się popularne? Co o nich sądzicie ? Uważacie, że są wspaniałe a może, że obrzydliwe ? A może podobnie jak u nas, te dwa odczucia nie wykluczają się wzajemnie? Moglibyście założyć naszyjnik z ludzkich włosów? Doskonale nadają się również jako ozdoby na ścianę.

Krwawa biżuteria Super Fertile >>

Więcej o: