Przebarwienia po wakacjach - jak je usunąć?

Wakacje minęły, a ich koniec często oznacza borykanie się z uciążliwymi skutkami promieniowania słonecznego, czyli przebarwieniami. Jeśli jest to i wasz problem - sprawdźcie jak skutecznie sobie z nimi radzić.

Przebarwienia powstają z powodu nadprodukcji barwnika skóry - melaniny .

Najczęściej pojawiają się w okolicach oczu, czole, czy ust . W skrajnych przypadkach nawet na całej twarzy. Najczęściej jest to efekt nadmiernego opalania. Zwłaszcza, kiedy jesteśmy w trakcie hormonoterapii. To latem wszystkie przebarwienia są ciemniejsze i bardziej widoczne. Niestety dotyczą zwykle nas - kobiet.

Jeśli już wiecie, że należycie do grupy ryzyka - należy pamiętać, by dbać o skórę przez cały rok. Jesienią i zimą warto skoncentrować się na zabiegach i pielęgnacji, które pomogą nam pozbyć się przebarwień, a wiosną i latem pamiętać o stosowaniu preparatów z filtrami ochronnymi przed promieniowaniem UV - tzw. fotoblokerów.

Do powstania przebarwień mogą się ponadto przyczynić:

- perfumy , (ze względu na substancje fotouczulające i zawarty w nich alkohol),

- niektóre leki i zioła (na przykład dziurawiec),

- kontakt z niektórymi roślinami, lub kwiatami (marchew, pietruszka, limonka, trawy, chryzantemy).

Ponieważ żadna plama nie powstaje bez udziału słońca - najlepiej nie przesadzać z opalaniem. Zrozumiałe jest, że opalone ciało wygląda atrakcyjnie, ale późniejsze efekty w postaci przebarwień zdecydowanie nie są tego warte!

Na powstawanie przebarwień narażone są zarówno kobiety o jasnej, jak i ciemnej karnacji. Jednak to te ostatnie mają skłonność do powstawania przebarwień intensywniejszych i trudniej ustępujących. Warto wspomnieć o uwarunkowaniach genetycznych, które odpowiadają za występowanie piegów.

Przebarwienia nie wymagają leczenia farmakologicznego, lecz z uwagi na defekt kosmetyczny są poddawane terapii odbarwiającej przy zastosowaniu różnych metod - profesjonalnych zabiegów kosmetycznych lub z zakresu kosmetologii, czy dermatologii estetycznej.

Należy również regularnie złuszczać skórę i wybierać kremy, które są bogate w antyoksydanty - witaminę A, E i C oraz kwasy owocowe.

Natomiast z bardziej domowych sposobów, wspomagających rozjaśnienie polecamy opisane już maseczki z ogórka oraz papai.

W składzie produktów aptecznych wyróżnić można substancje o działaniu złuszczającym - np. kwas glikolowy, salicylowy, cytrynowy, migdałowy bądź kwas laktobionowy. Kosmetyki należy stosować ściśle według zaleceń lekarza bądź zgodnie ze wskazaniami zawartymi w ulotce.

Przykładowe produkty:

1)Biosource, złuszczający żel o właściwościach oczyszczających i rozjaśniających - 87zł

2)Clarins Lotion Gentle Exfoliator - 139zł, kremowy Gentle Peeling - 139zł

3) Clinique Even Better Dark Spot - 230zł,

4) SVR, Clairial C10, Intensywna kurcja depigmentacyjna - krem rozjaśniający - 150 zł,

Niestety przy ciemniejszych i głębszych przebarwieniach - wizyta u kosmetyczki, lub dermatologa jest konieczna!

Pamiętajmy, że przebarwienia potrądzikowe - będą znacznie trudniejsze do usunięcia. Prawdopodobnie bez zabiegów u specjalisty się nie obędzie. Gorszą wiadomością jest to, że wiąże się to ze znacznie większymi kosztami.

Polecane zabiegi:

- Peeling laserowy (jeden z ostatnich hitów medycyny estetycznej)

- Laser frakcyjny,

- Cosmelan,

- Peelingi chemiczny,

- Krioterapia,

- Kawitacja ultradźwiękowa,

- Mikrodermabrazja,

- IPL.

    W zależności od rodzaju przebarwień wykonuje się jeden do kilku zabiegów. Możliwa jest również terapia łączona, która daje najlepsze efekty.

    Jakie są wasze doświadczenia z walką z przebarwieniami? Podzielcie się z nami!

    Zobaczcie też:

    Trendy z wybiegów: focus na wysoki kucyk

    Więcej o: