Pędzle do makijażu - jak często i czym należy je czyścić?

Używamy ich codziennie, jednak najczęściej zapominamy o regularnym czyszczeniu. To duży błąd, bowiem na niemytych pędzlach zbierają się bakterie, sebum. Nie pamiętając o takich "drobiazgach" przyczyniamy się do pogorszenia stanu naszej skóry twarzy.

Regularne czyszczenie pędzli do makijażu jest naprawdę bardzo ważne. Zresztą nie tylko pędzli - również wszelkiego rodzaju gąbeczek, które na co dzień mają styczność z naszą skórą. Zapominamy o tym, a skutki są często opłakane. Powinnyśmy zdawać sobie sprawę, że zbierają się na nich bakterie, które mimo, że niewidoczne mogą wyrządzić duże szkody.

Nasza skóra w ciągu dnia wytwarza sebum, które sukcesywnie osadza się na włoskach pędzli oraz gąbeczkach, przy pomocy których nakładamy podkład oraz puder. Dbając o czystość narzędzi do makijażu, dbamy jednocześnie o kondycję i stan naszej cery.

Mycie i czyszczenie

Pędzle z włosia syntetycznego możemy śmiało myć w wodzie z szamponem lub mydłem, należy jednak pamiętać, że po jakimś czasie może zaistnieć ryzyko zniszczenia włosia lub jego przesuszenia. Natomiast gąbeczkom do podkładu woda mydlana na pewno nie zaszkodzi.

Jeśli z kolei chcemy umyć pędzle wykonane z włosia naturalnego (kucyka, kozy), czyli akcesoriów profesjonalnych, powinny być czyszczone specjalnymi preparatami lub wodą z szarym mydłem.

Pędzle do pudru i różu można też dezynfekować wysokoprocentowym alkoholem (spirytusem spożywczym, nigdy salicylowym).

Osuszanie

Pędzle pozostaw do samoistnego wyschnięcia, najlepiej włosiem do dołu. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy je położyć płasko na ręczniku. Nigdy nie wyciskaj wody, spowoduje to deformacje pędzla, lub wypadanie włosów.

Niedopuszczalne jest suszenie pędzli na kaloryferach i w ich pobliżu, na słońcu lub przy użyciu suszarki. Nawet najlepszej jakości produkty traktowane w ten sposób nie przetrwają.

Jeśli zależy wam na doraźnym umyciu używanego przed chwila pędzla warto użyć chusteczki higienicznej, zwilżyć ją alkoholem i wycierać zewnętrzną stronę pędzla. Jest to metoda szybka, ale mimo wszystko nie zastępuje dokładnego umycia pędzli.

W cenach od 15-30zł można kupić płyny przeznaczone do czyszczenia pędzli.

Dostępne są w ofercie Sephory, Inglota, IsaDory (IsaDora, Brush Cleanser - Płyn do czyszczenia pędzli, ok. 25 zł/150 ml ) . Produkt nie jest drogi, a bardzo wydajny.

Pędzle kabukiPędzle kabuki kolaż Lula.pl

Make Up Atelier Paris Płyn do czyszczenia pędzli do makijażu w okazje.info

Zobacz też:

Natalia Lesz i ciekawa propozycja fryzury

Czy regularnie czyścicie pędzle do makijażu?
Więcej o: