Atopowe zapalenie skóry należy do chorób dermatologicznych. I mimo, iż występuje na skórze, to jest objawem atopii, czyli patologicznej reakcji immunologicznej. Innymi słowy nasz organizm nie potrafi się bronić przed czynnikami zewnętrznymi, czyli alergenami.
Reakcja alergiczna w tym przypadku wygląda nieco inaczej, niż typowe przykłady alergii jakie znamy z codziennego życia. Kichanie, katar czy swędzenie oczu to dla osoby chorej na AZS jakby kropla w morzu problemów. Największym z nich jest reakcja uczuleniowa na skórze. Jest sucha, zaczerwieniona, podrażniona, często powstają łuszczące się płatki lub pęcherzyki, które mogą się sączyć, tworząc strupy, lub pękać pozostawiając drobne ranki. Zapaleniu towarzyszy intensywne swędzenie - objaw szczególnie uciążliwy. Bo kiedy swędzi niemożliwe jest nie drapanie się przed tym tak ostrzegają lekarze. Świąt jest największą zmorą chorych, z którą walczyć jest trudno.
Choroba ma wieloletni przebieg z okresami kiedy objawy są mniej lub bardziej nasilone. AZS powoduje zniszczenie, lub upośledzenie płaszcza hydrolipidowego skóry , co z kolei jest przyczyną tego, że skóra szybko traci wodę, staje się wysuszona i niezwykle łatwo ulega uszkodzeniom. Sprzyja to wnikaniu szkodliwych substancji, które dodatkowo zaostrzają przebieg choroby.
DIETA:
najważniejszym krokiem jest wykluczenie z diety bądź z otoczenia alergenu, który wywołuje AZS oraz łagodzenie zmian skórnych. Niestety nie odkryto do tej pory skutecznego lekarstwa, które całkowicie wyleczyłoby atopowe zapalenie skóry, warto jednak stosować się do zaleceń, które sprawią, że objawy będą mniej uciążliwe.
Nawilżanie:
W pielęgnacji takiej skóry stosuje się emolienty - natłuszczające substancje, przywracające skórze funkcję naturalnej bariery i odtwarzające płaszcz lipidowy skóry. Występują one w kremach, żelach, płynach do kąpieli. Najlepiej jeśli zbudowane są z olejów mineralnych.
Ważne jest aby kosmetyki nie wywoływały podrażnień i alergii, oraz nie zatykały porów. Przed kupieniem nowego kosmetyku warto poprosić o jego próbki i przekonać się czy kosmetyk nie powoduje podrażnień.
Maści lub leki sterydowe
Warto po nie sięgać, ale tylko kiedy objawy są nasilone. Receptę może wypisać tylko lekarz. Steroidy działają tylko miejscowo. Ich zadaniem jest redukowanie ognisk zapalnych, zmniejszają zaczerwienienie i obrzęk, łagodzą swędzenie i ułatwiają gojenie się skóry. Nie wolno jednak przedłużać stosowania tych leków, ponieważ preparaty niszczą kolagen, składnik białkowy skóry właściwej, wobec czego skóra przedwcześnie się starzeje, staje się cieńsza, tworzą się zmarszczki i rozstępy.
Polecane preparaty:
- Linoeparol (krem lub maść z wiesiołkiem),cena 8 zł
- krem do twarzy i ciała Topialyse z ogórecznikiem lekarskim firmy SVR,cena 72 zł
- mleczko z mocznikiem (Xerial 10) tej samej firmy - wygładza i zmiękcza nadwyrężoną stosowaniem kremów steroidowych skórę, cena: 100 ml - 46 PLN, 200 ml - 67 PLN
- kapsułki po kąpieli z olejem herbacianym i witaminami A,E firmy Gal, cena 6 zł
- krem lub maść Linola, cena: 27zł
źródło: Okazje.info
Kosmetyki medyczne stosowane w AZS:
1) La Roche Posay - seria Toleriane, oraz emulsja Hydranorme (ceny: krem 45zł, podkład 60zł)
2) Avene Trixera krem: 50 zł,
3) Stiefel, Oilatum, emulsja do kapieli, cena: 50 zł,
4) Sebamed, kostka do mycia dla suchej skóry, 14 zł