Nie skręcajcie włosów! Uwaga na groźne konsekwencje

Wiele kobiet, czy to nieświadomie, czy specjalnie skręca swoje włosy. Mimo, że może to wyglądać uroczo - grozi powaznymi konsekwencjami.

Czasem z nudów, czasem nieświadomie w sytuacjach stresowych, a czasem celowo, by nasze włosy były bardziej pokręcone - skręcamy ich kosmyki . Tym samym ciągniemy je - osłabiając cebulki włosa. Nie ma w tym nic niepojącego, jeśli zdarza nam się to sporadycznie. Kiedy jednak zauważacie u siebie nawyk skręcania włosów - może to być symptomem choroby powodującej defekt w postaci łysienia. Choroba ta nazywa się trichotillomania.

Polega ona na niemożności powstrzymania się od wyrywania włosów. Czynność wyrywania włosów poprzedzana wzrastającym napięciem, a po jej zakończeniu następuje uczucie ulgi lub zadowolenia.

Czasem zaczyna się bardzo niewinnie - nerwowe rozczesywanie, czy skręcanie podczas oglądania telewizji lub nauki. Z czasem może przekształcić się w wyciąganie pojedynczych włosów, aż w końcu granica zostaje przekroczona i staje się to działaniem kompulsywnym, które może prowadzić do trichotillomanii - uważa Philip Kingsley, zajmujący się w swojej codziennej pracy higieną włosów.

Problem znacznie częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. Na chorobę zapadają najczęściej nastolatki podczas okresu dojrzewania, co wiąże się z głęboko psychologicznym podtekstem.

"Uczucie bólu tworzy wrażenie podniecenia - mówi Philips. Często zaczyna się to w okresie zwiększonego stresu. Do tej pory nie pojawił się przypadek, w którym stres nie byłby jednym z czynników choroby".

Powtarzające się skręcanie i ciągnięcie włosów - prowadzi czasem do nieodwracalnych skutków w postaci uszkodzeń cebulki włosa i korzenia, z którego wyrasta. Oczywiście skutki choroby nie zawsze wyglądają tak samo. Łysienie to stadium ekstremalne. Chorzy często sami nie zdają sobie sprawy z fakty, że mają problem. Niektórych efektów nie widać gołym okiem.

Jeśli zauważasz u siebie tego typu tendencję - warto się sobie lepiej przyjrzeć, poszukać przyczyn stresującej sytuacji i sposobu walki z nią. Technik radzenia sobie ze stresem jest mnóstwo - poczynając od jogi, a kończąc na terapii.

Jeśli nie potrafisz kontrolować skręcania kosmyków - noś rękawiczki w czasie czytania, oglądania telewizji, czy rozmowy przez telefon. To momenty, w których łatwo się zapomnieć i znów zacząć nieświadomie je skręcać. Warto pamiętać, że nawet jeśli nie jest to choroba - osłabiamy cebulki, a nasze włosy będą przerzedzone.

Groźne skręcanie włosówGroźne skręcanie włosów fot. Shutterstock

Zobacz również:

Fryzury w stylu retro - najciekawsze propozycje

Kiedyś zatrzymał prostowania moje naturalnie kręcone włosy, napisałem procedurę, która obejmuje opakowania nici na dwie nici nici przed snem w celu osiągnięcia "idealnej" cewki rano. Choć może to potrwać do godziny dla każdego procesu, znalazłem się gubię się w rytm ciągnięcie na moje loki. Jednak, zaczynam na nowo przemyśleć moją fryzurą strategii może mieć poważne konsekwencje.

Wszelkie działania, jak kręcenie, szczotkowanie i skręcanie może przekroczyć granicę z normalnego kompulsywne, co prowadzi do trichotillomania, według Elżbiety Cunnane Philips, trichologist na włosy higienie pracy marki Philip Kingsley.

Ekstremalnych samookaleczenia stan wypadania włosów może rozpocząć się niewinnie, włosy kręcenie, być może podczas oglądania telewizji lub nauki, które następnie mogą przekształcić się wyciągania pojedynczych włosów. Znacznie częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn - o przybliżonej proporcji 12:56. I trichotillomania jest często obecny lub zgłaszane wkrótce po rozpoczęciu okresu dojrzewania, z chęci kręcić o głębokim psychologicznym podtekstem.

"Uczucie bólu tworzy wrażenie, że jest jednym z podniecenia", mówi Philips. "Często pacjent zgłasza okresie zwiększonego stresu, które następnie zachęciła stanie. Nigdy nie zaobserwowano przypadku, gdy stres nie był jednym z czynników, przedstawiając".

Ona dodaje: "Powtarzające się i ciągłe kręcenie i ciągnięcie może prowadzić do frizzier włosy odnawialnych, aw niektórych przypadkach, gdy ciągnięcie długoterminowych nie może być uszkodzenie pęcherzyków, w których potencjalne regowth może być zmniejszona."

Oczywiście, jakieś rady, że Philips jest różnorodny, ponieważ istnieją różne poziomy trichotillomania, od subtelnych, które nie są widoczne gołym okiem lub niewykwalifikowanych, do przypadków tak poważne, że pacjent skór perukę.

"Jest to kompleks, który wymaga uwagi i musi być zidentyfikowane za to, co jest, a dopiero potem można indywidualnej pracy na sposoby, które pomogą im", mówi Philips. "Chodzi o to, aby stworzyć wrażenie, że trzyma rękę z włosów i skóry głowy, a ostatecznie pomaga rozkładać, co może stać się nawykiem."

Zapoznaj się z jej porad ekspertów jak kontrolować chęć kręcić:

kontynuacja żadnej terapii, który okazał się pomocny w przeszłości. Zarządzanie żadnych emocjonalnych i psychologicznych problemów jest zarówno ważne i obowiązkowe.

Techniki radzenia sobie ze stresem mogą obejmować wszystko, od zachowań zarządzania jogi.

Identyfikacja wyzwala indywidualnych i skonfigurować tak, aby wyłapać.

Nosić rękawice podczas czytania, oglądania telewizji lub rozmawia przez telefon.

Poznaj piłki terapii, które są często wykorzystywane do terapii sensorycznej lub rehabilitacji po operacji ręki.

Więcej o: