Jak pielęgnować przetłuszczające się włosy?

Przetłuszczające się włosy są zmorą wielu osób. Jest to kłopotliwa sprawa zwłaszcza dla kobiet, zwykle bowiem dłuższe włosy są trudniejsze w pielęgnacji.

Przyczyn nadmiernie przetłuszczających się włosów może być wiele. Oto najczęstsze z nich:

- wahania hormonalne (zwłaszcza w okresie dojrzewania i menopauzy)

- stres (pod jego wpływem włosy szybciej przetłuszczają się, często pojawia się problem ich wypadania)

- stosowanie pigułek antykoncepcyjnych

- skłonności genetyczne

Niewłaściwa pielęgnacja także może przyczyniać się do nadmiernej produkcji łoju. Przetłuszczanie włosów mogą powodować lub nasilać:

- częste, intensywne szczotkowanie włosów,

- stosowanie kosmetyków na bazie olejków oraz odżywek bez spłukiwania,

- używanie mocno utrwalających kosmetyków do stylizacji,

- bawienie się włosami.

Mitem jest, jakoby codzienne mycie włosów było niewskazane. Jeśli istnieje taka potrzeba, należy myć włosy nawet codziennie . Warto jednak pamiętać o doborze odpowiednich kosmetyków.

Powinno się stosować szampony przeznaczone do częstego mycia (taka informacja jest zamieszczona na opakowaniu), ponieważ charakteryzują się one łagodnym działaniem (aby dodatkowo nie podrażniać skóry głowy).

Błędy w pielęgnacji

Częstym błędem jest mycie przetłuszczających się włosów w gorącej wodzie (w przekonaniu, że najlepiej zmyje ona tłuszcz). W rzeczywistości pobudza procesy obronne skóry głowy, stymulując gruczoły łojowe do wzmożonej pracy.

Ponadto, warto pamiętać, że intensywny masaż głowy podczas mycia także nie jest wskazany (zwiększa produkcje sebum).

Nie należy stosować szamponów silnie wysuszających, które zawierają drażniące detergenty oraz mają niewłaściwy odczyn PH. Zamiast zahamować łojotok, w krótkim czasie spowodują jego zaostrzenie.

Pielęgnacja włosów latemPielęgnacja włosów latem kolaż Lula.pl

Zasady

W przypadku przetłuszczających się włosów najlepiej sprawdzają się szampony ziołowe oraz zawierające substancje o działaniu antybakteryjnym, łagodzącym, przeciwłojotokowym.

Najlepiej, gdy są to preparaty hipoalergiczne : neutralny dla skóry odczyn PH, pozbawione dodatkowych substancji zapachowych i barwników.

Wśród składników szamponów przeznaczonych dla włosów przetłuszczających się znajdziemy:

- siarczek selenu i pirytonian cynku (działają przeciwłojotokowo, antybakteryjnie oraz łagodzą stany zapalne)

- kwas salicylowy (działa dezynfekująco)

- biosiarkę (pobudza regenerację naskórka)

- alantoinę (łagodzi podrażnienia)

Ponadto, kosmetyki te bazują często na wyciągach ziołowych , m.in. z chmielu i czarnej rzepy (zmniejszają wydzielanie sebum), rumianku (łagodzi) oraz łopianu (działa przeciwbakteryjnie i oczyszczająco).

Po umyciu włosów można zastosować płukankę z dodatkiem soku z cytryny (pół wyciśniętego owocu na 1 litr wody). Ma działanie zakwaszające i zmniejszające wydzielanie łoju.

Włosy przetłuszczające się nie powinny być dodatkowo obciążane. Dlatego też, należy unikać stosowania odżywek bez spłukiwania oraz jedwabiu do włosów i bogatych masek odżywczych - mniej lub bardziej obciążają włosy.

Należy wybierać lekkie odżywki, zawierające wyciągi z rzepy, mięty czy pokrzywy oraz aloesu.

Zobacz także:

Jak zapuścić włosy - zestaw porad

Więcej o: