Naukowcy z Kings College w Londynie przeprowadzili badania, w których wykazano, że osoby, które mają na swoim ciele dużą ilość pieprzyków - starzeją się wolniej. Komórki skóry zachowują młodość na dłużej, a tkanka kostna na w podeszłym wieku większą gęstość.
Udowodniono to na badaniu 1200 bliźniąt jednojajowych. Osoby, które charakteryzowały się większą ilością pieprzyków i znamion po wielu latach nie tylko wyglądali młodziej, niż brat i siostra, komórki ich skóry szybciej się odnawiały, ale również wykazywali mniejszą podatność na choroby kości. Osoby, które miały powyżej 100 pieprzyków, cierpiały na osteoporozę 2 razy rzadziej niż te, które miały 25 pieprzyków lub mniej.
Dlaczego tak się dzieje?
Telomery - czyli końcówki chromosomów chronią łańcuchy DNA przed błędami w kopiowaniu. Wraz z wiekiem ich długość ulega skróceniu, po czym obumierają. Badania naukowców z Londynu wykazały, że ludzie, którzy posiadają co najmniej 100 pieprzyków na ciele posiadają dłuższe telomery, dzięki czemu proces starzenia się przebiega u nich wolniej.
Jest to dobra informacja dla osób, które liczne pieprzyki na ciele uważały za defekt.
Cindy Crawford - twarz prostokątna Fot. Matt Sayles AP