Urodowe mity: Czy maść na hemoroidy działa przeciwzmarszczkowo?

Takie właśnie pytanie zadałyśmy dr Edycie Engländer, która pomogła nam zmierzyć się z pierwszym urodowym mitem w naszym nowym cyklu. Wszystkie słyszałyśmy przecież kiedyś o tym, że czekolada powoduje trądzik, podcinane włosy szybciej rosną, a masło pomaga na rozstępy. Poprosiłyśmy więc o pomoc ekspertów, którzy podpowiedzą nam w co wierzyć, a o czym zapomnieć.

Blogerki, forumowiczki i redakcyjne koleżanki zastanawiają się nad zastosowaniem kremu na hemoroidy zamiast kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Początkowo byłam zaskoczona - jaki tego typu maść ma związek ze zmarszczkami? " Bardzo duże stężenie benzokainy, która błyskawicznie zwęża naczynia krwionośne ", "Sandra Bullock poleca", "działa błyskawicznie" - czytam i zaczynam mieć wątpliwości.

Skoro ma on być tańszy, skuteczniejszy i do kupienia bez recepty, to może warto spróbować. Ale czy to na pewno bezpieczne? - Nie ryzykowałabym nakładania ich na delikatną skórę twarzy, a przecież niektórzy próbują stosować preparaty na hemoroidy na najwrażliwszą skórę wokół oczu - natychmiast odpowiada dr Engl ä nder, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej.

Jej zdaniem składniki maści na hemoroidy rzeczywiście mogą zawierać substancje czynne podobne do tych stosowanych w preparatach pod oczy. - To na przykład wyciągi z arniki, czy kasztanowca, które wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Natomiast inne składniki mogą mieć szkodliwe działanie. Większość kremów na żylaki odbytu ma w składzie leki miejscowo znieczulające, np. lidokainę, tetrakainę czy benzokainę. Przynoszą one tymczasową ulgę w bólu, ale nawet producenci ostrzegają, że mogą wywoływać stany uczuleniowe wokół skóry odbytu - ostrzega dermatolog.

Decydując się na zastosowanie leku w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem, często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jaki dokładnie sposób on działa. Maści na hemoroidy oczywiście różnią się składem, ale dr Engl ä nder wyróżnia kilka najpopularniejszych elementów wykorzystywanych do ich kompozycji. Wyciąg z kory kasztanowca wykazuje działanie ściągające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Wyciąg z liści oczaru wirginijskiego, obok wyciągu z nagietka i rumianku, też jest składnikiem niektórych preparatów na żylaki odbytu i ma podobne, łagodzące działanie. Wyciąg z kłącza ruszczyka kolczastego, wzmacnia natomiast naczynia krwionośne.

Nie oznacza to jednak, że maść jest przez to bardziej odpowiednia dla delikatnej skóry twarzy. - Dostępne są kremy i mezoterapie dedykowane skórze pod oczy, właśnie z tymi wszystkimi składnikami, za to bez tłustej i zupełnie niepotrzebnej pod oczami wazeliny, gliceryny czy, co najgorsze, sterydów - wyjaśnia ekspertka, dodając jednocześnie, że sterydy mogą wywołać trwałe uszkodzenia skóry naszej twarzy, dlatego ich szczególnie należy się wystrzegać.

Dr Engl ä nder twierdzi, że niektóre składniki maści mogą być nawet szkodliwe, gdy użyje się ich niezgodnie z przeznaczeniem. - Substancje o działaniu dezynfekującym, jak np. heksylorezorcyna mogą znacznie podrażniać skórę. Składniki ściągające, takie jak cynk mogą działać niekorzystnie na często odwodnioną i przesuszoną skórę pod oczami. Z kolei witaminy A i D, które są wymieniane w składzie jednego z preparatów, należy używać w odpowiednich dawkach. Witamina A ma działanie delikatnie drażniące i w niewłaściwych dawkach przyniesie więcej szkody niż pożytku - podsumowuje.

Skóra pod oczami jest bardzo cienka, dlatego przeznaczone do jej pielęgnacji kosmetyki mają zwykle lżejszą i nieco uboższą w składniki odżywcze formułę niż choćby kremy do twarzy na dzień. - Przede wszystkim przechodzą jednak badania dermatologiczne i okulistyczne pod kątem bezpieczeństwa. Muszą być bezpieczne dla skóry i oczu. Gdy używamy preparatu bez badań ryzykujemy, możemy doprowadzić się do alergii, mikrouszkodzeń naskórka, zaczerwienienia i łzawienia oczu, a nawet do zapalenia spojówek - wylicza dr Engl ä nder.

Diagnoza: MIT, dostępne są już badania mówiące o tym, że kremy jako takie działają tylko na wierzchnie warstwy skóry, poprawiając przede wszystkim kondycję naskórka. Trudno się spodziewać, że ze zmarszczkami poradzą sobie preparaty na hemoroidy. Najlepiej i najskuteczniej dostarcza się składników aktywnych w głąb skóry za pomocą mezoterapii igłowych.

Konsultacja - dr Edyta Engl ä nder, dermatolog i lekarz medycyny estetycznej z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm

W przyszłym tygodniu poprosimy kolejnego eksperta o pomoc w rozwikłaniu urodowej zagadki. Czy znacie jakieś nietypowe sposoby na pielęgnację skóry, których skuteczność chciałybyście potwierdzić? A może same wymyśliłyście jakiś urodowy trik, który warto polecić?

Lubisz nasze artykuły? Zostań naszym fanem klikając  tutaj

Więcej o: