Bez wyrazu
Patrząc na takie gwiazdy, jak Meg Ryan, czy Nicole Kidman, które przygodę z botoksem przypłaciły przynajmniej kilkumiesięczną przerwą w pracy, trudno bez wahania podejść do kwestii wypełnienia w ten sposób zmarszczek. Zdaniem specjalistów od medycyny estetycznej "zamrożone" rysy są wynikiem błędu lekarskiego, niedopuszczalnego w praktyce cenionych specjalistów. Jeśli bowiem część naszej mimiki zamiera (zamiast tylko się rozleniwić), dzieje się to wskutek naruszenia przez lekarza nerwów.
Przed przystąpieniem do ostrzykiwania skóry powinien on umiejętnie ocenić wielkość mięśni, a co za tym idzie dobrać właściwą ilość wprowadzanej substancji. Jakie zagrożenia płyną ze źle dobranej ilości specyfiku? - Jeśli na przykład wstrzyknie się za dużo botoksu w poprzeczne linie na czole, pacjent będzie wyglądał jak Spock z filmu "Star-Trek" - mówi Jean Carruthers, która pod koniec lat 80. stworzyła pierwszą publikację na temat dobroczynnego działania botoksu na zmarszczki.
Wybierając gabinet warto więc sprawdzić wcześniej, czy pracujący w nim specjaliści są kompetentni. Przesłanek może być wiele - koniecznie zapoznaj się z opiniami z forów internetowych, obejrzyj zdjęcia na stronie i porównaj z rzeczywistym stanem kliniki. Radzimy także uważać, jeśli kupujesz zabieg uwzględniający wypełniacze w ramach zakupów grupowych. Należy wtedy przyjrzeć się tym elementom dwa razy uważniej.
Zbyt niska cena powinna cię zresztą zaniepokoić, nawet jeśli zabieg nie jest objęty promocją. Sporą część kosztów stanowi bowiem sam botoks, a ten może zostać pacjentowi podany w wersji rozwodnionej lub po prostu w zbyt małej, nieskutecznej ilości. Wypełniacz staje się coraz tańszy, ale wciąż za odmłodzenie jednej części twarzy (np. czoła lub okolic oczu), zapłacimy od 500-700 zł do nawet kilku tysięcy w zależności od gabinetu.
Pozostałe wątpliwości
1. Czy to boli?
Zazwyczaj tak, bo w końcu chodzi o zastrzyki w obrębie twarzy. Za najbardziej bolesny obszar uchodzi część czoła pomiędzy brwiami. Dla wrażliwych pacjentów, którzy nie byliby w stanie wytrzymać 15 minut nakłuć, przewidziane jest jednak znieczulenie kremem EMLA na 30 minut przed zabiegiem lub schładzanie wybranych obszarów kostkami lodu.
2. Kiedy zacząć stosowanie botoksu?
W zależności od wymagań pacjentów botoks może być stosowany przeciwzmarszczkowo, kiedy tylko pierwsze linie pojawią się na twarzy, ale wykorzystuje się go także do innych celów, u młodszych pacjentów. Jest pomocny m.in. w leczeniu zeza, nadpotliwości dłoni i stóp oraz przy podnoszeniu kącików ust lub poprawianiu innych rysów twarzy.
3. Jak długo można się cieszyć efektem?
Botoks utrzymuje się zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy, ale bez problemu można go po tym okresie powtarzać. Umiejętnie wykonane zastrzyki można robić nawet przez 20 lat bez osiągania efektu maski.
4. Czy znajomi zauważą, że miałam zabieg?
Jeśli zostanie on dobrze wykonany, to zauważą, że twarz jest gładsza i bardziej świetlista. Jeśli źle, mogą zwrócić uwagę na nadmiernie błyszczącą skórę lub policzki, które nie poruszają się podczas śmiechu lub płaczu.
W przyszłym tygodniu poprosimy kolejnego eksperta o pomoc w rozwikłaniu urodowej zagadki. Czy znacie jakieś nietypowe sposoby na pielęgnację skóry, których skuteczność chciałybyście potwierdzić? A może same wymyśliłyście jakiś urodowy trik, który warto polecić?
Lubisz nasze artykuły? Zostań naszym fanem klikając tutaj