Masz trądzik? Koniec z makijażem - czy nasze mamy miały rację? [EKSPERT RADZI]

Chyba każda mama radzi, by kiedy na twarzy pojawiają się krostki, odpuścić nakładanie makijażu. Czy podkład rzeczywiście szkodzi skórze trądzikowej? A może w ogóle nie ma na nią wpływu? Ekspert odpowiada.

Jako nastolatka miałam problemy z trądzikiem i bardzo się go wstydziłam. Choć bardzo chciałam pozbyć się krostek, nie zawsze udawało mi się stosować do zaleceń dermatologa. Ten kategorycznie zabronił mi stosowania podkładu, co było po prostu niemożliwe do zrealizowania. Chodzenie do szkoły, spotykanie ze znajomymi i chłopakiem w wersji saute wydawało się być najgorszym koszmarem. - W podejściu do trądziku często pomija się kwestię samopoczucia, która jest przecież niezwykle ważna w procesie leczenia. Trądzik może znacząco obniżać samoocenę pacjentów, dlatego trzeba znaleźć szybkie rozwiązanie tego problemu - podkreśla dr n. med. Barbara Pytrus, dermatolog z wieloletnim doświadczeniem i specjalistka od trądziku różowatego.

W swojej codziennej praktyce wciąż spotyka się z rodzicami zakazującymi córkom stosowania podkładu podczas trądziku. - Często zdarza się, że do gabinetu wchodzi mama i mówi: Niech pani wytłumaczy tej mojej córce, że fluid szkodzi jej na cerę. A ja na to rozkładam ręce i tłumaczę, że dziś dostępnych jest wiele podkładów całkowicie bezpiecznych dla skóry z problemami. Negatywny efekt na skórze wynika ze stosowania przez kobiety nieodpowiednich preparatów - ciężkich, zatykających pory czy stwarzających efekt tzw. sztucznej maski. Podkład prawidłowo dobrany do rodzaju skóry wspomaga stosowane na co dzień kosmetyki pielęgnacyjne. Trzeba tylko dobrać właściwy, czyli niekomedogenny, lekki i hypoalergiczny produkt o bezolejowej formule (oil-free), często nawet wzbogacony o składniki pielęgnacyjne, np.  kompleks cynku i kwasu PCA - wyjaśnia ekspertka.

Dermatolog ostrzega jednocześnie przed stosowaniem popularnych pudrów mineralnych. - W przypadku skóry wrażliwej lub alergicznej podkład mineralny zmniejsza potencjalne wystąpienie reakcji alergicznej poprzez eliminację lub ograniczenie części związków chemicznych. Związki stałe typu: tlenek cyku, tlenek żelaza czy dwutlenek tytanu obecne w podkładzie mineralnym nie wywołują alergii. Podkładów mineralnych nie stosuje się jednak przy skórze tłustej lub trądzikowej. Dodatek wymienionych wcześniej substancji stałych niekorzystnie wpływa na skórę tłustą lub trądzikową, może powodować nieprawidłową ewakuację łoju z gruczołu łojowego. W konsekwencji może nasilić łojotok oraz powodować powstawanie zmian zapalnych na twarzy tzw. trądzik kosmetyczny - tłumaczy dr Pytrus.

Na pocieszenie dla dziewczyn, które tracą w wiarę w możliwości przykrycia wyprysków makijażem przypominamy film Cassandry Bankson, a pod nim propozycje podkładów wartych przetestowania:

 

Polecamy:

Under Twenty, Anti Acne!, Fluid MATUJĄCY effect perfect cover marki, cena: 17zł

Iwostin Correctin Purritin, fluid matujący dla skóry trądzikowej, cena: 34 zł

Vichy, NORMADERM TEINT, cena: 65 zł

Pharmaceris F, Delikatny fluid intensywnie kryjący SPF 20, cena: 36 zł

Clinique, Anti Blemish Solutions, Liquid Makeup, cena: 115 zł

Więcej o: