Twoje włosy puszą się i elektryzują? Sprawdź czy nie popełniasz jednego z tych błędów

Zimą puszą się od czapek i kapturów, a latem dodatkowo z przesuszenia. Podatne na elektryzowanie włosy mogą zrujnować każdą fryzurę, ale ich ujarzmienie wcale nie jest trudne. Należy tylko unikać kilku błędów.

Zbyt częste mycie

Zbyt częste mycie włosów może doprowadzić do ich przesuszenia. To wina jednego ze składników, który występuje w większości szamponów. To laurylosiarczan sodu, którego nadmiar może sprawić, że włosy staną się matowe i poskręcane. Wypróbuj więc kosmetyki pozbawione siarczanów - to najczęściej szampony przeznaczone do pielęgnacji przesuszonych, kręconych włosów.

Nie zapominaj o odżywce

Nawet jeśli twoje włosy nie sprawiają większych kłopotów, odżywka powinna znaleźć się w codziennym rytuale pielęgnacyjnym. Jeśli natomiast włosy puszą się i elektryzują, to nie możesz o niej zapominać. Nakładaj na nie kosmetyk intensywnie nawilżający i wygładzający, a następnie daj włosom około 5 minut na dokładne jego wchłonięcie. Raz na tydzień nakładaj na dobrej jakości maskę, owiń głowę spożywczą folią i trzymaj przez całą noc.

Nie szarp włosów

Wycieranie włosów ręcznikiem, skręcanie ich w turban albo rozczesywanie szczotką, gdy są jeszcze mokre i poplątane pogarsza ich stan i sprawia, że po wysuszeniu bardziej się elektryzują. Zamiast tego delikatnie wyciskaj wodę przykładając ręcznik do włosów, albo nawet zaopatrz się w specjalny czepek z mikrofibry, który doskonale osusza kosmyki. Jeśli chodzi o rozczesywanie, wypróbuj grzebień o szeroko rozstawionych zębach zamiast zwykłej szczotki. Jeśli włosy trudno się rozczesują, nałóż na nie wcześniej olejek, który pomoże je rozsupłać.

Unikaj suszarki

Oczywiście jeśli to możliwe. W weekend, albo kiedy masz trochę więcej czasu po umyciu włosów, daj im czas, by wyschły samodzielnie. Suszarka, nawet najlepsza, niszczy włosy, dlatego warto dać im czasem trochę odpoczynku. Kiedy natomiast już jej używasz, pamiętaj, by wysuszyć włosy do końca. Wilgotne kosmyki będą się puszyć i elektryzować bardziej niż te, które już wysuszyłaś.

Nie dotykaj

Ciągłe dotykanie włosów nigdy nie jest dobre. Jeśli włosy są skłonne do przetłuszczania, to będą wyglądały na nieświeże znacznie szybciej. Jeśli natomiast szybko się przesuszają albo elektryzują, to dotykanie pogorszy ich stan. Po prostu zostaw je w spokoju.

Zobacz wideo
Więcej o: