Zakręcona - nie masz idealnie prostych włosów? To świetnie! Tylko właściwe o nie zadbaj

Kręcone włosy wyglądają pięknie, ale wymagają szczególnego traktowania. Sprawdź jak o nie dbać, by nie plątały się i zachowały swój skręt na długo.

Graj na czas

Kręcone włosy najczęściej nie potrzebują codziennego mycia. Jeśli są cienkie i mają tendencję do przetłuszczania się, mycie raz na dwa dni powinno wystarczyć. Natomiast jeśli nie sprawiają ci większych problemów, nie ma potrzeby przemęczać ich myciem częściej niż raz na trzy dni. Wszystko po to, by uniknąć efektu puszenia.

Zakaz szczotkowania

Szczotki o gęsto rozstawionych igłach są zupełnie niewskazane dla osób o kręconych włosach. Wybieraj lepiej grzebienie o szeroko rozstawionych ząbkach, a kiedy to tylko możliwe przeczesuj włosy palcami. Będą mniej napuszone.

Ziołowa apteczka

Kręcone włosy są szczególnie wrażliwe na wszelkie detergenty zawarte w szamponach. Wybieraj więc kosmetyki na bazie ziół, o delikatnej formule. Inne mogą podrażnić włosy i sprawić, że zaczną się puszyć. Laurylosiarczan sodu, który znajduje się w formule wielu szamponów z uwagi na swoje silne właściwości myjące i odtłuszczające, może naruszać strukturę włosa i rozdwajać końcówki.

Odżyw je

O ile szampon może przesuszać kręcone włosy, o tyle odżywka jest w ich przypadku bardzo pożądana. Loki utrudniają przepływ sebum od nasady włosa aż do końcówek, dlatego mogą one być przesuszone. Dla miękkich, delikatnych loków sprawdzą się odżywki w spray'u, bo nie będą za bardzo obciążać włosów. Dla średniej grubości i niezbyt mocnych spiralek wybierz żel, a kędzierzawe kosmyki odżywiaj kosmetykiem w kremie lub innej gęstej formule.

Właściwe cięcie

Podcinanie kręconych włosów to spore wyzwanie. Źle dobrana technika sprawia, że włosy puszą się albo odstają na wszystkie strony. Dobry fryzjer będzie umiał przewidzieć to jak włosy ułożą się po cięciu i czy będziesz w stanie modelować je później samodzielnie. Dwa razy rozważ znaczne ich skrócenie - każda długość powyżej ramion niesie ze sobą ryzyko powstania kędziorków. Jeśli włosy często się puszą, twarz może wyglądać na bardziej okrągłą. Najbezpieczniejsze są więc długie włosy z lekko pocieniowanymi końcami, które dodają im lekkości i objętości.

Dyfuzor

Dyfuzor, czyli nakładka na suszarkę pozwalająca na podkreślenie skrętów, to obowiązek w przypadku pielęgnacji kręconych włosów. Zwykła końcówka niepotrzebnie rozdzielałaby włosy, zamiast zatrzymywać w naturalnym kształcie.  Używając dyfuzora, pamiętaj o stosowaniu naprzemiennie ciepłego i chłodnego powietrza. Sam dyfuzor przykładaj do skóry głowy (tylko na chwilę, by się nie poparzyć), zmieniaj ułożenie włosów na "talerzu" z ząbkami i wykonuj nim okrężne ruchy.

Błyszcz!

Jedwab do włosów jest kosmetykiem wprost stworzonym dla włosów kręconych. Nie tak łatwo je obciążyć, dlatego nie bój się, że przesadzisz z ilością. Jedwab nada im gładkość i połysk, a sam skręt będzie bardziej uporządkowany. Najlepiej wybrać jedwab w czystej postaci, a nie jako domieszkę do szamponu, czy odżywki. Kropla lub dwie wystarczą, by pokryć nim całe włosy.

Więcej o: