Cera mieszana, czyli jaka? Cechy charakterystyczne, sposoby pielęgnacji i polecane kosmetyki

Tak jak większość z nas sądzi, że nosi stanik w rozmiarze B75, tak "powszechny" jest także rodzaj cery, określany jako "mieszana". W obu przypadkach często się mylimy. Bo, tak naprawdę - mieszana, czyli jaka?

Cera mieszana, to nie to samo co właściwie bezproblemowa cera normalna (często myli się te dwa pojęcia). Skóra mieszana sprawia sporo kłopotów w pielęgnacji, bo jest nierównomierna - część twarzy ma skłonność do przesuszania, a inna do przetłuszczania. Najczęściej konieczne jest więc dokładne oczyszczanie i matowienie błyszczącej strefy T , zmniejszanie porów w okolicy nosa i intensywne nawilżanie reszty twarzy.

Ten rodzaj cery zmaga się często z niedoskonałościami - krostki i zaskórniki pojawiają się zwykle w obrębie strefy T . Trudno je leczyć, bo wszelkie produkty wysuszające, np. z kwasem salicylowym, cynkiem, czy siarką, wywołują okropne podrażnienia i pieczenie w tej części twarzy, która nie jest przetłuszczona.

Pierwszym krokiem , jeszcze przed przystąpieniem do pielęgnacji, powinno więc być określenie tego, gdzie nasza skóra się przetłuszcza, a gdzie wręcz przeciwnie. Najprościej sprawdzić to po prostu myjąc twarz wodą z kranu. Miejsca, w których po umyciu buzi czujesz nieprzyjemne ciągnięcie skóry i jej napięcie, są elementami cery suchej. Zwykle to policzki, część czoła (skronie i sam szczyt), czasem także żuchwa. Przyjrzyj się także miejscom bezpośrednio przy nosie - jeśli skóra na tym obszarze i na nosie, pokryta jest dodatkowo rozszerzonymi porami, prawdopodobnie masz do czynienia ze skórą mieszaną.

Skóra mieszana wymaga mieszanej pielęgnacji. Często oznacza to konieczność stosowania dwóch różnych kosmetyków - do cery suchej i tłustej, stosowanych w różnych miejscach. Oczywiście absolutnym obowiązkiem jest stosowanie kosmetyków nawilżających , bo przydadzą się w obu przypadkach. Poza tym, na skórę poza strefą T dobrze jest nakładać produkty, które pomagają zatrzymywać wodę, np. kwas hialuronowy. Zimą, nie zapominaj natomiast o tłustym, ochronnym kremie - oczywiście wyłącznie poza strefą T. Przetłuszczająca się część twarzy, polubi natomiast regularne peelingi i maseczki typu peel-off, które pomagają się pozbyć zatkanych porów i zaskórników.

Pielęgnacja cery mieszanejPielęgnacja cery mieszanej Shutterstock.com Shutterstock.com

Pielęgnacja skóry mieszanej w kilku krokach:

1. Zawsze myj skórę delikatnym kosmetykiem w formie pianki lub żelu. Nie może on zawierać żadnych podrażniających, ani wysuszających składników, bo stosowany jest na całą powierzchnię twarzy. Wybieraj produkty o właściwościach nawilżających lub dedykowane skórze mieszanej.

2. Po umyciu twarzy, zawsze stosuj tonik. Służy on przywróceniu twarzy właściwego pH i ułatwia wchłanianie kremu. Nie czekaj aż skóra wyschnie (tonik wyparuje wraz z wodą i skóra będzie jeszcze bardziej przesuszona), tylko od razu wklep w nią krem.

3. Stosuj filtr przeciwsłoneczny przez cały rok. Choć część twarzy, która skłonna jest do przetłuszczania, poradziłaby sobie zimą bez filtra, to warto zadbać o bardziej wrażliwe obszary, którym słońce nie służy.

4. Nie zapominaj o peelingu. Złuszczanie martwego naskórka jest szczególnie ważne w przypadku skóry tłustej, czyli w strefie T. Raz na tydzień stosuj maseczkę peel-off, a jeśli to nie wystarcza, nakładaj też delikatny peeling enzymatyczny, który pomoże przetłuszczającej się cerze, a nie podrażni tej suchej.

5. Pamiętaj, że makijaż także może być pielęgnacją. Podkład o konsystencji gęstego musu lub przeciwnie - lekkiego, półprzezroczystego płynu, nie sprawdzi się przy cerze mieszanej. Musisz wybrać kosmetyk, który nie obciąży skóry i nie zatka porów, ale jednocześnie poradzi sobie z nadmiarem sebum. Polecamy lekkie, średnio kryjące formuły na całą twarz i delikatny, ale kryjący puder mineralny na strefę T.

Więcej o: