Przebarwienia: skąd się wzięły i jak z nimi walczyć?

Po lecie na naszej skórze pojawiają się często przebarwienia - to znak, że niewystarczająco chroniłyśmy twarz przed słońcem. Choć tego nie da się już nadrobić, trzeba działać szybko. Im wcześniej podjęta kuracja wybielania przebarwień, tym lepiej. Nie tylko dla naszej skóry, ale przede wszystkim dla samopoczucia.

Skąd właściwie plamki wzięły się na naszej skórze? Przecież od zawsze eksponujemy ją na działanie promieni słonecznych. - To normalne, że promieniowanie słoneczne przenika przez naskórek i pobudza komórki pigmentacyjne skóry do produkcji melaniny. Zdarza się jednak, że na skutek kontaktu ze słońcem komórki te, czyli melanocyty, zaczynają wariować - produkują wtedy nieprzerwanie znaczne ilości barwnika, który tworzy nieestetyczne plamy na skórze - tłumaczy dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm w Warszawie i Wrocławiu.

Żeby ustrzec się kolejnych przebarwień , przede wszystkim, w przyszłym roku pamiętajmy o ochronie przeciwsłonecznej - krem do twarzy z filtrem 50 SPF to obowiązek. - Wskazany jest wręcz słoneczny celibat i dodatkowo wysoka ochrona UV, nie tylko latem. Osoby podatne na przebarwienia powinny bezwzględnie chronić twarz cały rok, stosując na co dzień kremy z filtrem: na spacer do parku, w drodze do pracy (UWAGA: Światło UVA przenika przez szyby auta!), czy podczas lunchu na świeżym powietrzu - tłumaczy nasza specjalistka.

Dlaczego ochrona jest tak ważna, nawet gdy słońce przestaje mocno grzać? - Proces nadmiernego wytwarzania barwnika raz wprawiony w ruch jest praktycznie nie do zatrzymania. Dlatego należy cały czas unikać czynnika pobudzającego nadprodukcję melaniny. Nie tylko wtedy, gdy leżymy plackiem na plaży - wyjaśnia dr Bliżanowska.

Walka z przebarwieniami nie jest łatwa, ale możliwa. Jedną z opcji, jest oczywiście zastosowanie najbardziej skutecznych, ale niestety kosztownych terapii, takich jak kuracja Cosmelanem, peelingi medyczne, czy nowoczesna mezoterapia. O wszystkich przeczytacie TUTAJ .

Szukacie kosmetyków rozjaśniających przebarwienia? Zajrzyjcie do naszej GALERII

Więcej o: