Worki pod oczami - geny, alergie, a może wiek? Najczęstsze przyczyny opuchlizny

Dobrze przespana noc nie zawsze rozwiązuje problem. Przekonaj się jak pokonać worki pod oczami. Najważniejsze, to znaleźć ich przyczynę.

Przyczyna: Geny

To niestety najczęstszy powód, dla którego pod naszymi oczami pojawiają się nieestetyczne sińce i opuchlizna. Na początek przyjrzyj się więc swoim najbliższym - jeśli u rodziców lub dziadków oczy są wiecznie podpuchnięte, może to być znak, że ty też niezależnie od stopnia wyspania i rodzaju pielęgnacji, będziesz je mieć. Na szczęście możesz oczywiście nieco je zmniejszyć.

Właściwy makijaż z zastosowaniem rozświetlacza (więcej o rozświetlaczu TUTAJ ), dobry krem pod oczy i regularne okłady z rumianku oraz schłodzonych, żelowych okularów powinny pomóc. Jeśli zależy ci natomiast na trwałym i naprawdę efektywnym rozwiązaniu, z pomocą przyjdą ci drobne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. W wielu przypadkach pomaga drenaż limfatyczny lub wstrzyknięcie pod opuchlizną kropli kwasu hialuronowego - załamanie przestaje być widoczne, a powierzchnia pod okiem gładko odbija światło.

Przyczyna: Wiek

Z wiekiem cienka skora pod oczami staje się jeszcze cieńsza, bardziej wiotka i traci jędrność. Widoczne przez jej powierzchnię żyły wyglądają jak sińce. To dlatego tak ważna jest szczególna pielęgnacja tych okolic i stosowanie właściwego kremu. Wybierając krem do twarzy, zawsze szukaj uzupełniającej kuracji pod oczy - skóra w tej okolicy ma zupełnie inne potrzeby i zupełnie inaczej reaguje na kosmetyki. O ile ta na twarzy weźmie z kremu to, czego potrzebuje, to skóra pod oczami wchłania wszystko. Jeśli nałożysz na nią zbyt ciężki produkt w zbyt dużej ilości, wchłonie się, a po kilku godzinach pod oczami powstaną duże i miękkie worki.

Przyczyna: Alergie

Jeśli podczas ataku alergii bolą i swędzą cię oczy, z pewnością pogarsza się wtedy ich wygląd. Przez ciągłe pocieranie, okolica oczu staje się nabrzmiała i opuchnięta. To jednak niejedyny powód powstawania worków. Podczas alergii do organizmu uwalniana jest histamina, która rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepuszczalność naczyń żylnych, co bezpośrednio przekłada się na powstawanie obrzęków. Jak sprawdzić czy twoje worki powstały właśnie w ten sposób? Naciągnij skórę pod oczami i oceń jej kolor. Jeśli kręgi stały się nieco ciemniejsze, to prawdopodobnie wina genetyki lub wieku, jeśli kolor się nie zmienił - to alergia. Potwierdź swoje podejrzenia u lekarza - może zalecić ci stosowanie leków przeciwhistaminowych, które zmniejszą widoczność cieni i worków.

Przyczyna: Problemy zdrowotne

Worki pod oczami, szczególnie jeśli pojawiają się nagle i utrzymują przez dłuższy czas, a nie są związane z niedosypianiem, mogą sygnalizować problemy ze zdrowiem. Może je powodować m.in. niedoczynność lub nadczynność tarczycy, anemia (często poza sińcami występuje też łamliwość paznokci i osłabienie włosów), choroby nerek, niedobór żelaza i wit. K. Warto więc przebadać się, by sprawdzić czy za workami nie kryje się poważniejsza sprawa.

Czego unikać?

Najważniejsza jest łagodna i skuteczna pielęgnacja skóry pod oczami. Unikaj nakładania na nią ciężkich, tłustych kremów, które zimą stosujemy na twarz. Omijaj tę okolicę nakładając krem przeciwzmarszczkowy - może być zbyt ostry dla tej cienkiej tkanki. Stosuj specjalną kurację pod oczy i wokół ust. Podobna rzecz tyczy się kosmetyków z kwasami - świetnie radzą sobie z całą gamą problemów skórnych, ale mogą podrażniać okolicę oczu. Więcej o kwasach w kosmetykach TUTAJ . Poza tym uważaj też na oczy podczas codziennych zajęć - nie opalaj twarzy, bo promienie słoneczne przyspieszają starzenie skóry i tkanka pod oczami szybciej staje się obwisła. Daruj też sobie gorące kąpiele, bo gorąca para rozszerza naczynia krwionośne i przyczynia się do powstawania opuchlizny.

    Więcej o: