Jak dbać o pędzle do makijażu? 7 zasad do powieszenia w łazience

Dobre pędzle do makijażu, to spory wydatek. Co zrobić, by służyły nam jak najdłużej?

Regularne czyszczenie

Brudne pędzle mogą przyczynić się do powstawania krostek i infekcji na twarzy. Nawet jeśli z pozoru wyglądają na czyste, osiada na nich kurz, a resztki kosmetyków na pewno zostają w głębi pędzla. Raz w tygodniu warto więc przeprowadzić gruntowne czyszczenie. Myjemy wszystkie pędzle w naszej kolekcji, a następnie odciskamy w ręcznik, by nadać im właściwy kształt i zostawiamy w poziomej pozycji do wyschnięcia (chodzi o to, by woda nie spływała do nasady włosia - mogłoby to spowodować gnicie pędzla). Akcesoria do nakładania podkładu, pomadki, czy eyelinera, myjemy natomiast bezwzględnie po każdym użyciu.

Bądź delikatna

Pędzle mogą służyć nam przez wiele lat, ale tylko jeśli delikatnie się z nimi obchodzimy. Włosie jest ukształtowane w konkretny sposób nie bez powodu - nie wyginamy go na siłę i nie dociskamy pędzla do twarzy, bo przestanie się nadawać do użytku. Postrzępione, połamane włosie będzie zostawiać ślady i nie uda nam się nim wykonać precyzyjnego makijażu.

Zachowaj opakowanie

Pędzle często sprzedawane są w plastikowych, podłużnych opakowaniach. Nie bez powodu - warto zachować je jako pokrowce. Przydadzą się przede wszystkim w podróży (nie wrzucajcie samego pędzla do kosmetyczki!),  ale można w nich także przechowywać pędzle na co dzień. Doskonale chronią przed kurzem i dbają o to, by włosie się nie odkształcało.

Nastaw się na wydatek

Niestety, w przypadku pędzli najczęściej wysoka cena idzie w parze z jakością. Nie oznacza to, że musicie od razu kupować najdroższy produkt w sklepie. Przyjrzyjcie się po prostu jakości wykonania, poproście o poradę konsultantów i zastanówcie się jak często i do czego będziecie tego pędzla używać. Niektóre kosmetyki lepiej pracują z włosiem naturalnym, inne możesz spokojnie nakładać pędzlem syntetycznym. Najwięcej uwagi poświęćcie wyborowi pędzla do podkładu (będziesz go używać codziennie i musi działać idealnie) oraz do różu (dobrze przycięte włosie sprawia, że aplikacja jest bardziej precyzyjna).

Przechowuj właściwie

Jeśli nie chcesz trzymać każdego pędzla w oddzielnym opakowaniu, zorganizuj im specjalne miejsce. Nie polecamy wrzucania ich do kubka, czy wazonu stojącego na półce - na włosiu osiądzie kurz i przeniesiecie go później razem z kosmetykiem na oczyszczoną twarz. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się zamykane pudełka, czy wykonane z materiału kieszenie na pędzle. Najważniejsze to ochronić swoje pędzle przed wilgocią, światłem i kurzem.

Nie pożyczaj

W przypadku pędzli do makijażu, zasada jest taka sama jak przy szczotce do włosów - każdy ma swoją i niech tak pozostanie. Nie dzielimy się i nie pożyczamy, a jeśli już musimy, to po każdym użyciu dokładnie odkażamy pędzel. W końcu jego włosie ma bezpośredni kontakt z oczyszczoną skórą i musi być idealnie higieniczne.

Więcej o: