Mycie twarzy - niby prosta rzecz, ale jednak sprawia trudności. Jakie błędy popełniamy?

Mycie twarzy jest czymś, co każda z nas robi codziennie i to przynajmniej dwa razy. Gdzie można popełnić błąd?

Za często

Twarz powinna być regularnie oczywszczana, ale słowo "regularnie" ma tu wyjątkowo duże znaczenie. Nie chodzi o to, by myć ją jak najczęściej. Dwa razy dziennie - rano i wieczorem w zupełności wystarczy. Możesz oczywiście dodatkowo umyć ją po siłowni, czy większym wysiłku, ale jeśli nie ma  takiej potrzeby, po prostu tego nie rób. Mycie twarzy kilka razy dziennie powoduje, że woda zaczyna wysuszać cerę, a cenne sebum jest wypłukiwane. Dlaczego cenne? Jeśli nie ma go w nadmiarze, utrzymuje właściwe nawilżenie i natłuszczenie naszej skóry - nie należy się go całkowicie pozbywać.

Temperatura

Pamiętaj, by temperatura stosowanej przez ciebie wody nie była ani zbyt gorąca (szczególnie jeśli masz skórę wrażliwą i naczynkową!), ani zbyt zimna. Modelki ( TUTAJ ) doradzają jednak, by na koniec mycia przepłukać twarz chłodną wodą, dla zamknięcia porów. Warto spróbować!

Właściwy środek

Zastanów się nad potrzebami swojej skóry i wybierz właściwy środek myjący. Wiesz już na pewno, że nie może to być zwykłe mydło - bardzo wysusza twarz i jest kompletnie niewskazane do jej pielęgnacji. Zastosuj specjalny żel, który przywróci twarzy właściwe pH. Bardzo łatwo zorientujesz się czy produkt jest właściwy - twarz po jego zastosowaniu nie będzie ściągnięta. Jeśli masz cerę tłustą lub mieszaną wybierz kosmetyk w formie pianki lub żelu, dla skóry suchej polecane są natomiast gęstsze, kremowe produkty.

Zmywaj dokładnie

Niezależnie od tego jak dobry jest kosmetyk, którego używasz - musisz się go zupełnie pozbyć z twarzy. Upewnij się, że wypłukałaś go dokładnie z okolic nosa i oczu, bo pozostałości sprawią, że skóra będzie sucha i podrażniona.

Dłonie

To drobiazg, ale często o nim zapominamy. Jeśli stosujesz szczoteczkę do mycia twarzy, dbasz by była czysta, prawda? Ta sama zasada powinna działać w przypadku twoich dłoni. Zanim zabierzesz się za mycie nimi twarzy, umyj je dokładnie. Tym razem wystarczy zwykłe mydło.

Ręcznik

Ta sama zasada, co w przypadku dłoni - ręcznik, którym osuszasz twarz musi być idealnie czysty. Niektórzy dermatolodzy zalecają nawet używanie jednorazowych ręczniczków (jak te kuchenne). Chodzi o to, że nawet prana codziennie ściereczka, zbiera kurz. Wycierając czystą twarz, przenosisz go i z powrotem zanieczyszczasz pory. Nie jestem jednak zwolenniczką aż tak drastycznych wizji - wystarczy, że po prostu będziecie pamiętać o utrzymywaniu swojego ręcznika w czystości.

Czytaj instrukcje

Jeśli stosujesz peeling (a zdecydowanie powinnaś), zwróć uwagę na to, jaką częstotliwość zaleca producent. Niektóre delikatne kosmetyki, można stosować nawet codziennie - inne, tylko dwa razy w tygodniu. Trzymaj się tych zasad, bo zamiast wygładzić, podrażnisz swoją skórę.

Więcej o: