Skóra sucha czy odwodniona? Jakie są różnice i dlaczego ten problem dopada nas zimą - ekspert wyjaśnia

Zimą nagle każda z nas ma problem z suchą skórą. A może źle diagnozujemy problem i cera wcale nie jest sucha, tylko po prostu odwodniona. Zastanawiacie się pewnie jakie to ma znaczenie? Odpowiada ekspertka, Edyta Engländer z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm.

Określenie rodzaju cery ma ogromne znaczenie - możemy świadomie wybrać rodzaj pielęgnacji i nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy na nietrafione kremy. Nie jest to jednak proste, bo cera potrafi nas zmylić. Jeśli skóra jest szorstka, mało elastyczna i towarzyszy jej uczucie ściągnięcia, to bardzo możliwe, że mamy do czynienia ze skórą suchą. - To taka, kórej brakuje odpowiedniej ochrony w postaci płaszcza lipidowego - precyzuje dr Engländer.

Podobne objawy mogą jednak pojawić się także u osób, które wcale nie mają suchej skóry. Jak to możliwe? Tu właśnie pojawia się kwestia skóry odwodnionej. - Skóra odwodniona nie posiada odpowiedniej ilości wody w naskórku, może być zarówno sucha, jak i normalna oraz tłusta. Jeśli towarzyszy skórze suchej, jest skutkiem ubocznym uszkodzenia płaszcza lipidowego. Jeśli natomiast występuje w innych typach skór jest konsekwencją albo niewłaściwej pielęgnacji (niedostateczne nawilżanie) lub złej diety, bo zbyt ubogiej w wodę. Jest jak trawnik, którego nikt regularnie nie podlewa - wyjaśnia nasza specjalistka.

Rozróżnienie skóry suchej i odwodnionej jest o tyle istotne, że jedną należy nawilżać, a drugą (przynajmniej na początku) nie.

Wyobraźcie sobie najpierw, że wasza sucha skóra to mur. - Prawidłowy płaszcz lipidowy jest zbudowany z korneocytów, czyli komórek ochronnych, i cementu komórkowego, który niczym zaprawa cementowa w ceglanym murze uszczelnia płaszcz lipidowy. Brak lub niewłaściwy skład cementu (na skutek agresywnego demakijażu, braku lipidów w diecie i pielęgnacji skóry) powoduje, że mur chroniący skórę staje się dziurawy. Pojawia się problem nadmiernego parowania wody, dlatego skóra sucha zawsze jest jednocześnie odwodniona. Aby walczyć z tym problemem nie należy jej jednak nawilżać - to jak nalewanie wody do dziurawego dzbanka. Należy go najpierw uszczelnić, czyli odbudować płaszcz poprzez zastosowanie preparatów z zawartością lipidów - tłumaczy ekspertka.

Skoro nie nawilżanie, to od czego zacząć? - Od regeneracji naskórka. Nowoczesne kosmetyki aptecznych marek, np. Bioderma, La Roche Posay, SVR, Emolium, poradzą sobie z tym zadaniem, nie zostawiając na twarzy tłustego filmu. W składach należy szukać ceramidów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, steroli, witaminy E. W diecie z kolei ważne będą także NNKT, czyli oleje roślinne i ryby. Dopiero gdy wzmocnimy płaszcz lipidowy, można przystąpić do nawilżenia skóry - podkreśla dr Engländer.

W przypadku skóry odwodnionej, nie ma zwykle konieczności aż tak dokładnego wzmacniania naskórka. Można od razu przystąpić do uzupełniania braków wody. - W pielęgnacji skóry odwodnionej najważniejsze jest bezpośrednie uzupełnienie wody i dostarczenie substancji, które ułatwią jej wiązanie w skórze. Tutaj pojawia się kwas hialuronowy, obowiązkowy składnik kremu nawilżającego dla skóry odwodnionej, a także np. mocznik, glikol czy witamina C - podpowiada dermatolog.

Nawilżanie skóry suchej będzie przebiegać w trochę inny sposób. - Sięgamy po kwas hialuronowy - preparat do zadań specjalnych. Jego cząsteczka potrafi związać aż 40 razy więcej wody niż sama waży. Ponieważ kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie, jest bezpieczny nawet dla alergików. Gdy zostanie podany w kremie - nawilży naskórek, jeżeli zostanie podany głębiej, np. poprzez mezoterapię - nawilży skórę od środka, jednocześnie wygładzając zmarszczki. Koktajl aktywnych składników podawanych za pomocą mezoterapii zawierać może w sumie aż 60 rozmaitych substancji, w tym witaminy i antyoksydanty, składniki mineralne, aminokwasy, koenzymy, kwasy nukleinowe i fibroblasty - wylicza specjalistka.

Niezależnie od rodzaju skóry, należy też pamiętać o uniwersalnych sposobach na nawilżenie. - Nawilżanie od wewnątrz polega na zwiększenie dziennych racji wody (2-3 litry na dobę) oraz peelingi i mezoterapie intensywnie nawilżające na bazie kwasu hialuronowego. Warto pamiętać o regularnym nawilżaniu skóry, zaburzenia mają wpływ na przyspieszone starzenie. Niski poziom wilgoci doprowadza do pojawienia się siateczki drobnych zmarszczek oraz zwiotczenia skóry - przypomina dr Engländer.

W naszej GALERII znajdziecie listę kosmetyków nawilżających

Edyta Engländer z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDermEdyta Engländer z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm Edyta Engländer z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm Edyta Engländer z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm

Więcej o: