Zabieg keratynowy na włosy - może je wyprostować, ale czy może też zakręcić? Ekspert odpowiada

Keratynowe prostowanie włosów było hitem już w 2013 roku. Teraz jednak coraz więcej słyszy się o zabiegu keratynowego kręcenia włosów. Tylko... czy to w ogóle możliwe? Tłumaczy Anna Gruszczyk, fryzjer i trycholog z Instytutu Zdrowych Włosów Kitako.

Keratynowe prostowanie włosów - co trzeba wiedzieć:

  1. Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który odbudowuje strukturę włosa oraz ją obciąża i przez to prostuje.
  2. Zabieg ten można z powodzeniem stosować nie tylko na włosy kręcące się, czy falowane - dobre efekty będą także widoczne przy włosach puszących się.
  3. Zabieg keratynowego prostowania włosów może mieć negatywny wpływ na koloryzację, dlatego zaleca się farbowanie włosów po zabiegu. Najlepiej w renomowanym salonie, w którym używa się farb z mniejszą ilością amoniaku (efekt prostowania utrzyma się wtedy dłużej).

Mówi się o keratynowym prostowaniu (a teraz także kręceniu) włosów. Z tego co wiem, zmiana faktury włosa nie jest jednak podstawowym celem zabiegu - chodzi o odbudowę włosa, czego skutkiem ubocznym jest obciążenie i wyprostowanie włosa. Mam rację czy nie do końca?

Tak, ma Pani rację, keratynowe prostowanie to efekt uboczny uzupełnienia włosa keratyną, tzw. "rozepchanie" jego struktury, które daje właśnie taki efekt obciążenia i wyprostowania włosa. Nie słyszałam natomiast o keratynowym kręceniu włosów (do teraz, gdyż już przefiltrowałam internet w celu odnalezienia owego zabiegu - z powodzeniem). Do tej pory żeby włos skręcić potrzebowaliśmy chemicznej reakcji; fryzjer nakłada płyn, przeważnie alkaliczny, który niszczy zewnętrzne wiązania chemiczne (mostki siarczkowe), odpowiadające za stabilność i strukturę włosów. W płynach do trwałej ondulacji i prostowania chemicznego przeważnie mamy do czynienia z kwasem tioglikolowym.

Zobacz niezawodne kosmetyki do włosów na Avanti24.pl!

A jak przebiega keratynowe kręcenie włosów?

W sieci spotkałam się z opisem owego zabiegu przez jednego z fryzjerów, który najwidoczniej nie do końca rozumie "podstawy chemiczne" fryzjerstwa, więc nie wiem, na ile jest to wiarygodne źródło. Planuję jednak skontaktować się z firmą Keratin w celu uzyskania szerszych informacji i ewentualnie wprowadzić zabiegu u nas... zapowiada się kusząco! Warunkiem jest jednak sprawdzenie czy to rzeczywiście rewolucja, czy tylko zwykłe naciąganie.

Czy to znaczy, że zabieg keratynowy przeznaczony jest tylko dla dziewczyn o kręconych, czy falowanych włosach? A może da też jakieś korzyści dziewczynom o włosach prostych?

W zależności od oczekiwanego efektu odbudowy keratynowej czy wyprostowania, zabieg jest polecany dla wszystkich! Dziewczyny z włosami falowanymi, z tendencją do puszenia się, znajdą w keratynie wybawcę od 30 minutowej codziennej walki z włosem... która w 90% przypadków kończy się "kucykiem".

Jak pielęgnować włosy? Sprawdzone kosmetyki dla zabieganych!

Jak długo utrzymuje się efekt keratynowego prostowania włosów?

Producenci płynów keratynowych mówią o 2-3 miesiącach przy odpowiedniej pielęgnacji włosa produktami pozbawionymi detergentów myjących, np. SLS (sodium laureth sulfate). Myślę, że duże znaczenie ma także "zniszczenie" włosa jakie nastąpiło przed zabiegiem - osobiście miałam robioną keratynę po eksperymentach na swoich włosach i efekt utrzymywał się przez ponad rok do ścięcia włosów.

7 faktów i mitów dotyczących włosów - wciąż w nie wierzysz?

Czy istnieją jakieś rodzaje włosów, które nie są podatne na takie zabiegi?

Dostępne na rynku polskim produkty do keratynowego prostowania są pozbawione formaldehydu bądź zawierają jego znikomą ilość (jest to konserwant do keratyny i do włosów także), ze względu na przykry zapach jak mniemam. Produktami słabszymi czyli dostępnymi na rynku polskim nie wyprostujemy w 100% włosów mocno kręconych, włosy mogą się stać puchate i "byle jakie" czyli ani kręcone, ani proste... i nie mówimy tu o niestety pięknych amerykańskich falach..

Jakie mamy alternatywy dla zabiegów keratynowych, jeśli chcemy trwale wyprostować lub pofalować / zakręcić włosy?

Jeśli chodzi o alternatywy do keratynowego prostowania lub kręcenia włosów to wiążąc zabieg z efektem i dobrą kondycją włosa - nie ma na razie takowych.

Jedyną alternatywą są zabiegi chemiczne (trwałe ondulacje) prostujące lub skręcające. Przy pofalowaniu włosów lub odbiciu ich od nasad możemy mówić o trwałych ondulacjach zwanych stylingiem włosów , jednak wciąż jest to ondulacja o słabszym działaniu i nie niesie ze sobą efektu pielęgnacji włosa.

Jak zabieg keratynowy wpływa na włosy farbowane? I czy po jego wykonaniu można farbować włosy?

W czasie zabiegu keratynowego włosy są uzupełniane keratyną, co może zaowocować "wypchnięciem" cząsteczek koloru z włosa czyli zmienić jego odcień - po zabiegu włosy mogą się wydawać "wypłowiałe". Przed i po zabiegu nie możemy włosów farbować przez min. 14 dni. Po zabiegach keratynowych zaleca się wykonywanie koloryzacji w profesjonalnych salonach fryzjerskich na dobrych produktach o obniżonej zawartości amoniaku, żeby efekt zabiegu keratynowego utrzymywał się dłużej.

Ampułki do włosów bez tajemnic

Z jakim wydatkiem należy się liczyć w obu przypadkach - kręcenie i prostowanie? W serwisach oferujących zakupy grupowe możemy znaleźć taki zabieg nawet za 100 zł - jaka cena powinna nas zaniepokoić swoją atrakcyjnością i dlaczego?

Za tego typu zabiegi cena 100 zł to cena krytycznie niska. Możemy się z takowymi spotkać, jednak nie wiem, czy zabieg jest wykonany w 100% zgodnie z zaleceniami producenta, jak i również preparatem w 100% godnym zaufania.

Cena za zabieg to ok. 450 zł przy włosach krótkich, 550 zł włosy średnie i nawet do 750 zł przy włosach długich. W naszym salonie cena uzależniona jest od zużycia produktu, więc przy włosach długich, a cienkich i delikatnych możliwe jest przyjęcie ceny 450 zł, ze względu na małe zużycie produktowe. Na cenę zabiegu decydujący wpływ ma koszt zakupu dobrej jakościowo keratyny (ta syntetyczna jest najtańsza, ale dla włosa najgorsza) oraz praca fachowca i długi czas wykonania.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że oczekiwany efekt osiągniemy tylko wtedy, kiedy zabieg będzie wykonany przez profesjonalistę, a jest on czasochłonny i wymaga ogromnej staranności i precyzji. Myślę, że minimalna cena za taki zabieg to ok. 300 zł, przy minimalnym zużyciu produktu (włosy krótkie) i niskich kosztach utrzymania salonu.

Odpowiedzi udzieliła Anna Gruszczyk, fryzjer i trycholog z:

Instytut Zdrowych Włosów Kitako

Ul. Piękna 24/26a

00-549 Warszawa

Tel. +48 512 744 955

Mail.: kontakt@kitako.pl

www.instytutkitako.pl

Więcej o: