Arabski rytuał Hammam - zobacz, na czym polega! Możesz wykonać go we własnej łazience

Rytuał Hammam nie tylko oczyszcza ciało, ale także doskonale odpręża i relaksuje. Jak w kilku prostych krokach poczuć się jak w salonie spa, czyli jak przeprowadzić rytuał Hammam we własnym domu - podpowiada ekspertka z perfumerii orientalnej Yasmeen.pl.

Rytuał Hammam otomańscy Turcy przejęli od Rzymian , adaptując zwyczaj wspólnych kąpieli w rzymskich łaźni do swoich potrzeb. Istotą tej ceremonii, odbywającej się tradycyjnie w pełnej pary publicznej łaźni, jest dogłębne oczyszczenie ciała i jednocześnie ukojenie duszy . Nie trzeba wyjeżdżać do Turcji czy Maroka, aby skorzystać z rytuału Hammam.

- Wykorzystując dostępne w Polsce orientalne kosmetyki naturalne można w domowym zaciszu zaznać przyjemności z Hammam. Jest to też niewątpliwie tańsza alternatywa wobec wizyty w gabinetach kosmetycznych lub salonach spa. A równie przyjemna - przekonuje Justyna Nyczyk z Yasmeen.pl , sklepu oferującego orientalne kosmetyki z całego świata.

Tradycyjny rytuał Hammam składa się z czterech etapów i w zależności od naszego zaangażowania może trwać od godziny do nawet trzech . Do jego wykonania potrzebujemy czarnego mydła savon noir , glinki ghassoul , olejku arganowego i rękawicy Kessa .

W celu nawilżenia skóry rytuał Hammam tradycyjnie zaczyna się od wizyty w saunie . W domowych warunkach wystarczy po prostu wziąć gorący prysznic , podczas którego para zmiękczy skórę i przygotuję ciało do dalszych zabiegów.

Kolejny etap to oczyszczanie ciała za pomocą czarnego mydła savon noir, powstałego ze zmielonych czarnych oliwek i oleju z oliwek . - Czarne mydło połączone z wodą tworzy delikatną pianę, którą rozprowadzamy za pomocą rękawicy Kessa. Wykonana ona jest z ziarnistego, elastycznego materiału, który doskonale masuje i oczyszcza skórę, a także pozwala na dopasowanie rękawicy do dłoni. W ten sposób złuszczamy mechanicznie naskórek i pobudzamy krążenie. Czarne mydło rewelacyjnie odżywia skórę, pozostawia ją miękką, delikatniejszą w dotyku i odpowiednio nawilżoną - wyjaśnia ekspertka.

Po dogłębnym oczyszczeniu ciała czarnym mydłem, złuszczamy skórę marokańską glinką ghassoul bogatą w minerały. Glinkę należy wymieszać z wodą tak, by uzyskać jednolitą konsystencję. Następnie powstałym błotkiem należy posmarować całe ciało, twarz i włosy . Najlepsze efekty osiągniemy nakładając glinkę rękawicą Kessa. Rozprowadzoną glinkę należy pozostawić do wyschnięcia na 5-15 minut w zależności od części ciała. Na twarz nakładamy ją na 5-10 min , a na ciało i włosy na 15 min . Następnie spłukujemy obficie ciało ciepłą wodą.

Rytuał wieńczy odprężający akcent namaszczenie ciała olejkiem arganowym . Olej arganowy, od wieków słynący ze swych właściwości nawilżających, odżywczych i regenerujących, wmasowujemy spokojnymi okrężnymi ruchami w całe ciało i pozwalamy, by dobrze wchłonął się w skórę.

- Coraz chętniej inspirujemy się egzotycznymi kulturami . Warto czerpać z nich to, co najlepsze i sprawdzone przez wiele pokoleń. Rytuał Hammam jest właśnie taką praktyką, którą warto przejąć - zachwala nasza ekspertka.

W naszej GALERII znajdziesz propozycje kosmetyków, które wprowadzą cię w nastrój potrzebny do wykonania rytuału Hammam.

źródło: Okazje.info

Więcej o: