Czym jest "bawoli kark" i jak sobie z nim poradzić? Możecie nie znać tej nazwy, ale z pewnością spotkałyście się z samym problemem

Bawoli kark, czyli zgrubienie w górnej części grzbietu, które jest efektem nagromadzenia się tłuszczu, to nie tylko mankament figury. To kłopot, który wprawia wiele osób, szczególnie kobiety, w zakłopotanie i kompleksy. Problem dodatkowo narasta, gdy masaże i zrzucenie zbędnych kilogramów nie pomagają. Na szczęście skutecznym sposobem na bawoli kark są zabiegi medycyny estetycznej.

Co to jest bawoli kark?

Bawoli kark: co to jest? Kojarzysz to rozdrażnienie podczas pieszczot w okolicach karku, usilne zakrywanie szyi i rezygnowanie ze zmysłowych kreacji oraz modnego upięcia włosów w kok? Z problemem zgrubienia między łopatkami zmagają się nie tylko osoby z nadwagą czy z zespołem Cushinga oraz innymi zaburzeniami endokrynologicznymi, których garb jest objawem.

Bawoli kark: przyczyny

Ta dokuczliwość coraz częściej dotyka osób o normalnej, przeciętnej sylwetce, co może oznaczać, że mają one do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi, bądź borykają się z efektem ubocznym po leczeniu za pomocą sterydów.

Do najczęstszych przyczyn pojawienia się bawolego karku należą nie tylko właśnie zaburzenia endokrynologiczne (hormonalne), ale również:

  • zaburzenia układu limfatycznego,
  • otyłość,
  • niska aktywność fizyczna,
  • skłonności genetyczne. 

Niezależnie od wielkości zgrubienia, po zidentyfikowaniu "buffalo hump", czyli bawolego karku, należy skonsultować się z lekarzem w celu poznania przyczyn jego powstania. Najlepiej zacząć od lekarza pierwszego kontaktu, który może wystawić skierowanie do endokrynologa, Ten powinien zlecić odpowiednie badania, by wykluczyć lub potwierdzić ewentualność zaburzeń hormonalnych.

Bawoli kark: ćwiczenia i masaż

Oprócz tego warto udać się też do fizjoterapeuty, bo może się okazać, że to on najbardziej pomoże w pozbyciu się bawolego karku. Jak? Na przykład wykonując masaże w typie drenażu limfatycznego. Trzeba się jednak przygotować na to, że na jednej czy kilku wizytach się nie skończy - zwykle pacjenci potrzebują co najmniej 10 sesji masaży, by bawoli kark zniknął.

Do tego równie ważne są ćwiczenia. Cierpiący z powodu bawolego karku powinni bezwzględnie znaleźć czas na regularną aktywność fizyczną. Ćwiczenia ogólnorozwojowe, takie, które wymagają częstej zmiany pozycji oraz te rozciągające mięśnie szyi oraz karku są szczególnie wskazane. Warto jednak podpytać fizjoterapeutę, jakie ćwiczenia wykonywać, by przyniosły najlepsze efekty.

Ta odzież sportowa sprawdzi się przy każdej aktywności fizycznej!

Oprócz tego, ważna jest praca nad własnym samopoczuciem. Stan ciągłego napięcia, negatywne emocje, stres, zmęczenie - to wszystko sprzyja wadom postawy oraz zaburzeniom gospodarki hormonalnej, a tym samym powstawaniu bawolego karku. Należy więc bezwzględnie znaleźć czas na relaks i odpoczynek oraz pilnować, by w pracy siedzieć na wygodnym fotelu, który nie będzie powodował ani pogłębiał wad postawy.

Bawoli kark: jak się go pozbyć

W większości przypadków bawoli kark jest złogiem tłuszczu, który można też zredukować dzięki zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. W przypadkach, gdy bawoli kark wymaga leczenia bądź sprawia dyskomfort, można trwale się go pozbyć.

Bawoli kark: zabiegi

Jakie zabiegi są najlepsze, kiedy zależy nam na pozbyciu się bawolego karku? To te oparte o zaawansowane technologie, takie jak VelaShape III, które pozwalają w nieinwazyjny i trwały sposób zredukować tkankę tłuszczową już po pierwszym zabiegu.

- Dzięki aparatowi VelaShape III, który wyposażony jest w różnej wielkości nakładki aplikatora, możliwe jest wykonywanie zabiegu na wszystkich obszarach ciała, co jest szczególnie ważne w przypadku tzw. bawolego karku - tłumaczy Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol, specjalizującej się w nowoczesnych systemach dla medycyny estetycznej.

Jak wygląda zabieg?

- Zabieg polega na podgrzaniu tkanki tłuszczowej w całym przekroju do temperatury 450 stopni Celsjusza i utrzymaniu jej na takim poziomie przez co najmniej 16 minut. Dzięki bardzo wysokiej mocy bipolarnego prądu RF 150W zabieg gwarantuje skuteczność 97 proc. już po pierwszym zabiegu - tłumaczy nasza ekspertka.

- W urządzeniu, pierwszy raz na świecie, zastosowano inteligentny system SmartRF? wykorzystujący generator z zamkniętą pętlą RF, dopasowujący energię do impedancji tkanki pacjenta, co oznacza, że jest skuteczny niezależnie od osobniczych cech pacjenta. W trakcie zabiegu VelaShapeIII, redukcja zgrubienia na grzbiecie następuje na skutek mechanicznego i termicznego działania na tkankę łączną zlokalizowaną na karku - uzupełnia specjalistka.

Zabieg jest szybki i nieuciążliwy, do tego ujędrnia skórę. Uzyskany efekt podczas badania VelaShape III pozwala na redukcję 1,5 - 2 cm tkanki po pierwszym zabiegu.

Kuracja powinna być wykonywana tylko w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej.

Więcej o: