Masz skórę trądzikową? Dermatolog tłumaczy, jakie błędy najczęściej wpływają na nasilenie problemów ze skórą [KOSMETYKI]

Trądzik to problem dotykający nie tylko młodych ludzi. Niedoskonałości mogą wystąpić nawet na długo po okresie dorastania. Cera ze skłonnością do występowania trądziku potrzebuje szczególnej uwagi i troski. Nie oznacza to jednak, że przy innym typie cery można zbagatelizować problem niedoskonałości. Oto kilka profesjonalnych rad dermatologa, dotyczących pielęgnacji skóry trądzikowej.

Niedoskonałości skóry są albo stałym problemem ludzi o cerze skłonnej do trądziku, albo zaskakują nas w najmniej oczekiwanym momencie. Są trudne do ukrycia , a nakładanie dużych ilości kosmetyków tylko pogarsza stan skóry. Dlatego najlepszym sposobem zwalczania jest prewencja .

Nie jest łatwo jednak zapobiegać trądzikowi , szczególnie przy występowaniu nadmiernego łojotoku. Niedoskonałości mogą pojawić się również np. przy normalnym typie cery. Brak odpowiedniej pielęgnacji skóry może doprowadzić do pojawienia się trądziku różowatego . Co należy więc zrobić, aby skutecznie zapobiegać niedoskonałościom?

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa powstawaniu trądziku to dieta . Odpowiednia dieta przy skłonnościach do trądziku jest najważniejsza. Spożywanie nieodpowiednich pokarmów to najczęstszy powód występowania niedoskonałości na skórze, niezależnie od posiadanego typu cery. Dieta ma bardzo duży wpływ na nasilenie zmian trądzikowych.

Powinniśmy unikać przede wszystkim pokarmów węglowodanowych , które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi i nasilają łojotok. To przede wszystkim czekolada, słodycze i słodkie napoje , z których powinniśmy zupełnie zrezygnować. Należy również wystrzegać się ostrych przypraw oraz mleka - radzi dr Aleksandra Szczepańska , dermatolog.

Podstawą pięknej cery jest staranny demakijaż . Kosmetyki, które poprawiają wygląd i przykrywają niedoskonałości, w rzeczywistości wpływają na pogorszenie stanu cery. Makijaż zapycha pory i nie pozwala skórze oddychać. Ponadto, w ciągu dnia, gromadzą się na skórze zanieczyszczenia. Dlatego istotne jest dokładne zmycie wszystkich warstw kosmetyków i brudu. Podczas snu, skóra regeneruje się i odpoczywa.

Przed snem należy więc dokładnie zmyć makijaż i oczyścić skórę. Powinniśmy jednak wystrzegać się nadmiernego oczyszczania , które nie poprawia stanu skóry, a wręcz wpływa na jej pogorszenie - tłumaczy dr Aleksandra Szczepańska. Agresywne oczyszczanie skóry i brak nawilżenia to najczęstsze błędy popełniane przez osoby o przetłuszczającej się cerze. Tymczasem każdy typ skóry potrzebuje nawilżenia.

Pozbawiona go skóra będzie skłonna do wytwarzania większej ilości łoju, aby utworzyć warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Produkty do oczyszczania powinny być więc łagodne , aby nie podrażniać skóry. Świetnie sprawdzają się pianki o działaniu łagodzącym, które dodatkowo zmniejszają podrażnienia, dzięki obecności składników nawilżających i kojących .

Przetłuszczająca się cera ma skłonności do błyszczenia . Gdy tak się dzieje, należy bezwzględnie unikać nakładania kolejnych warstw makijażu. Dobra baza pod makijaż utrwali go, dzięki czemu nie będzie wymagać poprawek w ciągu dnia. Doskonałym rozwiązaniem jest krem nawilżająco-matujący , który pełni rolę idealnej bazy. Zapewnia właściwy poziom nawilżenia skóry, a dzięki zawartym substancjom absorbującym sebum , zmniejsza jego wydzielanie i pozostawia skórę matową.

Opatentowane technologie zawarte w kremie uzupełniają brakujące w skórze ceramidy i wytwarzają barierę ochronną skóry . Warto też zwrócić uwagę, czy krem posiada filtr ochronny przed działaniem promieni UVA oraz UVB , na które powinniśmy uważać nie tylko latem. Błędem pielęgnacyjnym jest brak odpowiedniej fotoprotekcji.

Niewystarczająca ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym prowadzi np. do zaburzeń pigmentacji lub rozszerzania naczynek . W zimie powinniśmy także chronić skórę przed wiatrem i mrozem - dodaje dr Aleksandra Szczepańska.

W naszej GALERII znajdziecie propozycje produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej. Polecamy!

Zobacz polecane kosmetyki do cery trądzikowej: źródło: Okazje.info

Więcej o: