Czy męski makijaż może wzbudzać tyle emocji? Ten poradnik wywołał prawdziwą burzę w polskim internecie

Filmik z poradami dotyczącymi makijażu dla mężczyzn wywołał w polskim internecie prawdziwą burzę. Czy podkład na męskim policzku rzeczywiście jest aż tak szokujący?

Wydawałoby się, że makijaż jest czymś na tyle powszechnym i w zasadzie mało istotnym, że nie powinien wzbudzać żadnych większych skandali. Okazuje się, że rzeczywiście jest to prawda, dopóki dotyczy kobiet. Kiedy mężczyzna publicznie pokazuje się w makijażu i, o zgrozo, uczy innych, jak się malować, sytuacja natychmiast się zmienia. Przynajmniej w Polsce.

 

Koncept rozdzielenia płci biologicznej i tożsamości płciowej, mimo że parę lat już ma, pozostaje dla wielu kompletnie niezrozumiały. Takie wnioski można wyciągnąć z komentarzy pod filmem Jakuba Króla pod tytułem "Makijaż dla chłopaka do szkoły". To, co można przeczytać pod wideo, może naprawdę przerazić. Znajdziemy tam standardowe przytyki a propos orientacji, ale także wiele zupełnie poważnych i przerażających gróźb, które spokojnie można zakwalifikować jako karalne. Wszystko wynika z odmiennego wyobrażenia męskości i braku jakiejkolwiek tolerancji względem odejścia od binarnego podziału płci. Co ciekawe, porady Króla nie są specjalnie szokujące. Pokazuje jedynie, jak sprawić, by skóra wyglądała zdrowo i jak podkreślić brwi. Nie ma tutaj nic, co miałoby upodobnić go do kobiety.

Podczas gdy w Polsce chce się wysyłać malujących się chłopców i mężczyzn do wojska lub gazu [sic!], amerykańscy youtuberzy radzą sobie naprawdę dobrze. Warto tutaj wymienić takie osoby jak Patrick Starrr, Manny MUA czy Jeffree Star. Każdy z nich może pochwalić się nie tylko ogromną miłością do kosmetyków i wizerunkiem znacząco odbiegającym od tradycyjnego obrazu "prawdziwego mężczyzny", lecz także milionami fanów. Mimo częstego używania atrybutów, które uważane są za typowo kobiece, na przykład długie włosy, kolorowy manicure czy buty na obcasach, wszyscy trzej identyfikują się jako mężczyźni. Oczywiście nie wszystkim się to podoba, ale próżno pod filmami Patricka czy Manny'ego szukać tak obraźliwych komentarzy, jak pod poradnikiem Króla, mimo że ich makijaże są o wiele, wiele bardziej szalone i "kobiece".

Nie da się też nie wspomnieć o naprawdę wielu światowej sławy wizażystach - mężczyznach. Patrick Ta, Sir John, Mario Dedivanovic i wielu innych odpowiada za wygląd największych gwiazd. Kevyn Acuoin, który zmarł w 2002 roku, był jedną z legend wizażu. Był nie tylko charakteryzatorem, lecz także autorem książek, na których wychowało się już kilka pokoleń makijażystów. Gdyby tego było mało, stworzył niezwykle cenioną i ciągle popularną markę kosmetyków.

Czy mężczyźni powinni, czy nie powinni się malować, w ogóle nie powinno być tematem dyskusji. Najważniejsze jest to, że najzwyczajniej w świecie mogą, jeśli tylko chcą. Mody się zmieniają, dzieje się tak od setek lat i mężczyźni raz się malowali, a raz nie. Obecnie widać, że ponownie wchodzimy w fazę, w której zwracają oni większą uwagę na swój strój czy kondycję i wygląd skóry. W związku z tym na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków kierowanych tylko do panów. Niektóre marki nie tworzą oddzielnych linii dla mężczyzn, ale mniej skupiają się na kobietach i podkreślają, że ich produkty są dla wszystkich, niezależnie od płci. Przykładem może być znana firma MAC Cosmetics, której hasło to: Każdy wiek, każda rasa, każda płeć. Jakiś czas temu marka wypuściła także limitowaną serię kosmetyków unisex, którą stworzyła we współpracy z braćmi Brant - synami Stephanie Seymour.

Wygląda na to, że Kuba niespecjalnie przejął się zalewem obraźliwych komentarzy. Nie tylko nie zablokował możliwości wypowiedzenia się pod filmem, ale dodał już kolejny. Czy jego poradniki sprawią, że polscy mężczyźni zaczną się nagle masowo malować? Ci, którzy tak ostro krytykowali wideo Jakuba Króla, mogą raczej spać spokojnie. Nie zmienia to jednak faktu, że taki trend jest widoczny już od dawna i to, co dzieje się na rynku kosmetycznym, pokazuje tylko, że pomalowanych panów będziemy oglądać coraz częściej.

Czy uważasz, że makijaż moga nosić tylko kobiety?
Więcej o: