Czy Polki wolą wytatuowanych mężczyzn? Naukowcy to sprawdzili

Tatuaż sprawi, że nawet chuderlawy chłopak będzie atrakcyjny dla płci przeciwnej? Wyniki tego eksperymentu was zaskoczą...

Mężczyźni uważają, że dzięki tatuażom są w oczach kobiet atrakcyjniejsi. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez Andrzeja Galbarczyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Annę Ziomkiewicz z wrocławskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Naukowcy sprawdzili reakcje ponad 2,5 tys. osób, którym pokazano zdjęcia dziewięciu mężczyzn. Badani nie wiedzieli, że część z nich ma komputerowo dorysowane tatuaże. Każdego z modeli oceniono m.in. pod kątem zdrowia, atrakcyjności seksualnej, męskości i... predyspozycji do bycia dobrym partnerem i ojcem.

Jedno z przerobionych zdjęć użytych w badaniu 'Tattooed men: Healthy bad boys and good-looking competitors'Jedno z przerobionych zdjęć użytych w badaniu 'Tattooed men: Healthy bad boys and good-looking competitors' CC-BY-NC-ND Andrzej Galbarczyk, Anna Ziomkiewicz / https://www.researchgate.net/publication/309602621_Tattooed_men_Healthy_bad_boys_and_good-looking_competitors

Zdrowie, męskość, dominacja...

Największą niespodzianką badania okazało się, że choć mężczyźni postrzegają tatuaże jako wabik seksualny dla partnerki, same badane dokładnie tak samo oceniały atrakcyjność wytatuowanych i niewytatuowanych. Na tym przykre niespodzianki dla chłopaków z dziarą się nie kończą. Okazało się również, że Polki uważają ich za gorszych potencjalnych partnerów i ojców.

W jakich kategoriach wytatuowani mężczyźni wypadli lepiej? Na oko wydają się... zdrowsi, i to badanym obojga płci. Uczestnicy eksperymentu postrzegali ich także jako bardziej męskich. Brzmi dobrze, chyba że spojrzymy też na kategorię agresji i dominacji, w których również przodują chłopaki z tatuażem.

Wierzyć badaniom?

Nie czujecie się przekonani? My też nie. Kategoria "atrakcyjność" jest tak subiektywna, że trudno stwierdzić, czy badane Polki skupiły się na "dziarze", czy np. fryzurze albo budowie ciała modela. W dodatku jedyna ujawniona w publikacji para zdjęć z eksperymentu przedstawia młodego chłopaka z wzorem typu "tribal", który jest chyba najbardziej znienawidzonym motywem we współczesnej sztuce tatuażu.

Ten niemodny już wzór sam w sobie niesie wiele ukrytych znaczeń - badanym mógł kojarzyć się z przynależnością do niskiej klasy społecznej, z subkulturą dresiarzy itd. W dodatku, żeby "załapać" się na czasy świetności takich wzorów, przedstawiony młodzieniec musiałby go zrobić w czasach gimnazjum (trudne dzieciństwo, hę?).

Ciekawe, jak poradziłyby sobie badane, gdyby pokazać im naprawdę seksowne zdjęcia wytatuowanych facetów. Np. te z naszej GALERII ZDJĘĆ

 

Zobacz także:

10 najciekawszych polskich tatuażystów, których prace sprawią, że zapragniesz iść pod igłę

 

Więcej o: