Najtańszy depilator IPL na rynku trafił do dyskontu. Marka uznana, ale czy warto kupić?

W sklepach z elektroniką kosztuje między 700 a 800 zł, w Biedronce - 499. 20 kwietnia w dyskoncie debiutuje urządzenie do domowej depilacji IPL. Warto je kupić?

Kompaktowy depilator świetlny IPL BaByliss G933E pojawi się w Biedronce w czwartek 20 kwietnia. Ma kosztować 499 zł, czyli mniej niż wszystkie konkurencyjne urządzenia na naszym rynku. Za inne modele depilatorów IPL BaByliss trzeba zapłacić między 600 a 1000 zł, propozycje od Brauna i Philipsa mieszczą się w granicach 1000-2500.

Na czym polega technologia IPL? (i dlaczego klienci są gotowi za nią tyle zapłacić)

Pamiętacie czasy, gdy w każdym większym mieście otworzyły się salony hiszpańskiej firmy No Mas Vello, oferujące depilację IPL za 99 zł za obszar? Sukces kosmetycznej sieciówki zasadzał się na walce cenowej z centrami epilacji laserowej, gdzie wizyta kosztowała nawet cztery razy więcej. Laser emituje skupioną wiązkę światła, dzięki czemu trwale niszczy cebulkę. Niestety, taki zabieg jest bardzo bolesny i drogi - może być wykonywany tylko przez wykwalifikowany personel i tylko u osób o jasnej karnacji.

IPL czyli intensywnie pulsujące światło polega na emisji wiązki rozproszonych promieni świetlnych o różnej długości fal. Dociera do włosków w różnych fazach wzrostu, jest mniej inwazyjne, bezpieczniejsze, ale wymaga znacznie większej liczby zabiegów, a efekt utrzymuje się najwyżej kilka lat. Dla salonów piękności łatwość wykonania zabiegu depilacji okazała się przekleństwem - klientki kupiły własne lampy IPL i zaczęły depilować się same w domu.

Urządzenia do depilacji z linii BaByliss HomelightUrządzenia do depilacji z linii BaByliss Homelight mat. prasowe BaByliss

Dla kogo przeznaczona jest depilacja IPL?

Podobnie jak w przypadku lasera, depilacja świetlna najlepiej działa przy jasnej skórze i ciemnym owłosieniu. W przypadku IPL reguły nie są aż tak wyśrubowane, ale ciemniejsza karnacja wymaga zmniejszenia intensywności światła (w urządzeniu BaByliss można regulować ustawienia). Efekty mogą być więc słabsze.

Depilacja światłem nie ma sensu, jeśli chcemy usunąć włoski jasne. Są pozbawione melaniny, przez co nie "wyłapują" wiązki światła, cebulka nie podgrzewa się i nie ulega zniszczeniu. Przeciwwskazaniem są też tatuaże - tu z kolei ciemny barwnik skupia światło i grozi poparzeniem. Należy to ostrzeżenie potraktować poważnie. U mnie chwila nieostrożności skończyła się bąblem i wyblakłą kreską w konturze tatuażu.

Czy depilacja IPL działa?

Tak, ale wymaga ogromnej cierpliwości. Przyznaję od razu - nie testowałam urządzenia BaByliss z Biedronki. Takie testy redakcyjne nie miałyby zresztą większego sensu - producent zaleca wykonanie 8 zabiegów w odstępach najpierw dwu-, a później czterotygodniowych. Efekt pozbycia się 90% włosków miałby więc być widoczny dopiero po pół roku.

Od siebie mogę dodać, że to optymistyczne szacunki. W zeszłym roku kupiłam droższe, "bajeranckie" urządzenie IPL i, niestety, wciąż walczę o gładkie nogi i pachy. Zabrakło mi cierpliwości. Podczas gdy depilacja pach rzeczywiście zajmuje 2 minuty, w obietnice o błyskawicznym "przerobieniu" łydki wierzyć nie należy. Jest to zajęcie żmudne i czasochłonne, a efekt po około pięciu zabiegach jest średni - włosy są przerzedzone, ale nadal bardzo widoczne.

Pachy naświetlam bardziej regularnie, pewnie udało mi się wykonać 10 zabiegów, ale nadal wymagają poprawek. Może dziewczyny o słabym owłosieniu mogą się spodziewać szybszych efektów, ale przecież jako blada brunetka powinnam być do IPL kandydatką idealną. Depilacja światłem zniszczyła sporo cebulek na moim ciele, ale przede mną wciąż długa droga.

Czy warto kupić urządzenie IPL BaByliss w Biedronce?

Jeśli szukamy depilatora stacjonarnie - tak. Cena jest bardzo atrakcyjna, a samej marce nie można nic zarzucić. BaByliss słynie z dobrej jakości i specjalizuje się w elektronice dla dbających o siebie - od depilatorów do suszarko-lokówek. Dlaczego więc BaByliss Homelight G933E kosztuje w dyskoncie tylko 500 zł?

G933E to starszy model, który trudno już znaleźć w marketach z elektroniką. Od modelu oznaczonego jako G935E różni się rodzajem lampy (szklana kontra kwarcowa) i jej żywotnością (100 kontra 200 tys. błysków). Czy 100 tys. nie wystarczy? BaByliss ocenia lampę na... 15 lat użytkowania, więc prędzej zgubimy urządzenie przy przeprowadzce niż wyczerpiemy jego możliwości.

Dla tych, którzy nie zdążą na zakupy w dyskoncie ten sam producent ma jeszcze dwa modele w dobrej cenie - G935E i G972PE, oba dostępne w sklepach internetowych w cenach nieprzekraczających 600 zł. Najniższa cenowo półka domowych zestawów IPL zawierałaby także tańsze modele z oferty firm Remington i Breurer.

Więcej o: