Zdrowa i Promienna skóra? Pamiętaj, że połowa sukcesu to dieta!

Piękna, zdrowa i zadbana skóra to nie tylko dobór odpowiednich kosmetyków. Czasem zamiast wycieczek do drogerii, wyjdź do sklepu spożywczego. Odpowiednia dieta to podstawa!

Mówi się, że jesteś tym, co jesz. Skóra jest tego najlepszym odzwierciedleniem! Dieta bogata w owoce, warzywa i pełnoziarniste pieczywo może wzmocnić jej blask, wspomóc leczenie trądziku, czy niwelować oznaki starzenia się skóry.

Przede wszystkim uważać należy na spożywanie tłuszczy typu trans. Są to utwardzone oleje roślinne. Znajdują się w tysiącach produktów, poczynając od margaryn do smarowania pieczywa, przez różnego rodzaju ciasteczka, aż po frytki. Omijaj produkty w składzie, których znajduje się biała mąka, duże ilości cukru, substancje chemiczne (trudno je w dzisiejszych czasach omijać całkowicie), które powodują, że skóra staje się przesuszona, matowa i słabsza.

Jak ognia należy unikać również:

- słodzonych napojów, zwłaszcza tych gazowanych,

- przetworzonej żywności,

- smażonego mięsa,

- pizzy,

- białego pieczywa,

- produktów zawierających weglowodany proste.

Wszystko to przyczynić się może do stanów zapalnych skóry. Zawierają one również leptony, które przyśpieszają proces starzenia się.

Zamiast hamburgera - wybierz łososia. Zamiast lodów z kolorową polewą - miskę owoców. To drobne sprawy, jednak gdy tylko zmienisz swoje nawyki żywieniowe - od razu poczujesz i zauważysz różnicę!

Dr Brandith Irwin, dermatolog w serwisie Stylist.com mówi o tym, że w swoim doświadczeniu zawodowym zna wiele przypadków, w których to właśnie nieodpowiednia dieta jest głównym sprawcą złej kondycji skóry.

Wystarczy, że na kogoś spojrzę, by wiedzieć, czy jego styl odżywiania się jest optymalny. Drugim najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za stan skóry jest szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego. Mówi Irwin

Jeśli ludzie wyeliminują produkty, które składają się w większości z białej mąki i białego cukru ze swojej diety, a zamiast tego postawią na wyższą jakość spożywanych posiłków, zostanie to szybko odzwierciedlone".

Tak, jak istnieje wiele produktów, które należy z diety wykluczyć, tak też są inne, które warto do listy dodać. Żywność może być też swego rodzaju lekarstwem na problemy skórne. Jeśli cierpisz na łuszczycę lub masz mocno przesuszoną skórę stawiaj na produkty o dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 , na przykład wspomniany już surowy łosoś. Kwasy omega 3 zmniejszają również zaczerwienienia i stany zapalne, towarzyszące trądzikowi.

Tak, jak istnieje wiele produktów, które należy z diety wykluczyć, tak też są inne, które warto dodać do listy. Znajdziecie je w naszej galerii!

Nasza skóra jest największym organem jaki mamy", dodaje Irwin. "Im zdrowsze jesteśmy od wewnątrz, tym zdrowsza będzie nasza skóra."

Więcej o: