Czym jest "liposukcja" bez skalpela? Fakty i mity dotyczące zabiegu.

Współczesny rynek oferuje nam wiele możliwości i sposobów na pozbycie się tkanki tłuszczowej. Wśród ofert coraz częściej pojawia się również nazwa "Liposukcja bez skalpela". Oto prawdy i mity dotyczące tego zabiegu.

"Liposukcja bez skalpela" to nazwa pod którą kryje się zwykle zabieg, w którym mamy do czynienia z energią fal ultradźwiękowych. Nie ma on jednak związku z prawdziwym znaczeniem słowa liposukcja.

Po pierwsze nazwa liposukcja jest zabiegiem, który polega na rozbiciu i usunięciu określonych zbytecznych zasobów podskórnej tkanki tłuszczowej w celu korygowania konturów i kształtów jednego lub kilku miejsc ciała. Metod liposukcji jest kilka, natomiast każdy z nich polega na odessaniu rozbitej tkanki tłuszczowej za pomocą cienkiej rurki zwanej kaniulą. Kaniula wprowadzona jest pod skórę (nie ma więc w przypadku liposukcji możliwości nieinwazyjnego odessania tkanki tłuszczowej), a wykorzystując podciśnienie umożliwia usunięcie nadmiernego, zbytecznego tłuszczu.

Tak więc zabieg "liposukcji bez skalpela" w rzeczy samej nie istnieje. Nazwa została wymyślona najprawdopodobniej w celach marketingowych, natomiast zwykle kryje się pod nią zupełnie inny zabieg, który polega na wykorzystaniu fali akustycznej uważanej obecnie za dość skuteczną nieinwazyjną metodę rozbijania komórek tłuszczowych.

Zabieg polega na kawitacji ultradźwiękowej. W aparacie wykorzystano zogniskowaną wiązkę fali ultradźwiękowej, służącą do redukcji tkanki tłuszczowej.

Jak to się dzieje?

Ultradźwięki rozbijać mają błony komórek tłuszczowych, z których zaczyna uwalniać się "tłuszcz", przenikając do przestrzeni międzykomórkowej, a następnie wydalany podczas zwykłych procesów fizjologicznych takich jak: transport międzykomórkowy, przetwarzanie i wydalanie). Chcąc wyjaśnić to nieco bardziej dokładnie: trójglicerydy zamieniane są w glicerol oraz wolne kwasy tłuszczowe. Tu niestety pojawia się mały minus tego zabiegu. Bowiem rozbity w ten sposób tłuszcz, niejednokrotnie nie zostaje wydalany z organizmu raz na zawsze. Bez ingerencji zewnętrznej jest to zwyczajnie niemożliwe, a przynajmniej nie w takim stopniu, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Po pierwsze - efekty nie są natychmiastowe. Wszystko zależy od indywidualnego tempa przemiany materii organizmu. Przewidywany czas na wydalenie tłuszczu to około 2 miesięcy. Należy bezwzględnie odciążyć wówczas pracę wątroby, by wędrujący tłuszcz nie został przez nią znowu zmagazynowany. Powinno się dodatkowo korzystać z zabiegów drenażu .

Aby ułatwić i przyspieszyć procesy metaboliczne, zaleca się w trakcie brania zabiegów odpowiednią dietę, unikanie żywności proteinowej oraz takiej, w której występują tłuszcze nasycone. Potrawy nie powinny być solone oraz nadmiernie przyprawiane (lepiej unikać ostrej kuchni). Warto zwrócić również uwagę na ilość spożywanych kalorii.

Przed pierwszym zabiegiem należy zwiększyć ilość wypijanych w ciągu dnia płynów na około 2 litry (woda mineralna, herbata zielona, czerwona, owocowa, ziołowa, soki warzywne naturalne, owocowe wyciskane). Taką ilość należy przyjmować w ciągu trwania serii zabiegów i do dwóch tygodni po zakończeniu serii.

Ilość zabiegów to również kwestia indywidualna. Najpierw przeprowadzany jest wywiad, bada się również ilość tkanki tłuszczowej. Pierwsza seria 3-5 zabiegów wykonana jest co 5 dni. Następne dwie serie w odstępach 2-5 dniowych.

Innym zabiegiem powszechnie mylonym z tym opisywanym powyżej jest Lipoliza Ultradźwiękowa . Jest to jednak zabieg nieco bardziej inwazyjny, w którym poprzez małe otwory wprowadza się pod skórę tak zwaną kaniulę, a tłuszcz zostaje z organizmu usuwany od razu podczas zabiegu. W tym przypadku efekty potrafią być naprawdę spektakularne. W trakcie odsysania usuwa się nawet do 3 litrów tłuszczu. (O tym zabiegu będziemy jednak pisać w oddzielnym artykule, który pojawi się już w przyszłym tygodniu).

Ceny zabiegów są bardzo zróżnicowane (jednorazowy koszt to około 500zł) i zależą przede wszystkim od rodzaju sprzętu, którym wykonuje się zabieg, gabinetu oraz wybranej partii ciała. Dziś wiele gabinetów kosmetycznych pracuje na chińskich sprzętach. Wówczas zabiegi będą z pewnością tańsze, ale ich skuteczność nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Przed decyzją - powinniśmy zorientować się jakiego sprzętu używa się w danym gabinecie.

Dla lepszego zobrazowania - film wideo:

 

Zobacz również:

Wypełnianie i odtłuszczanie - nowe zabiegi plastyczne na policzki

Chcesz schudnąć, ale nie wiesz, jak? Wypróbuj prostą i sprawdzoną dietę pod okiem dietetyka.

Więcej o: