"Marilyn Monroe & Arthur Miller", książka o słynnym małżeństwie i jego końcu. Warto przeczytać? [RECENZJA]

Bogini i intelektualista - czy ich miłość miała szansę przetrwać? Autorka tłumaczy, dlaczego to gorące uczucie wybuchło oraz dlaczego tak szybko się wypaliło.

Najsmutniejsza dziewczyna na świecie - mówił o niej. Genialny artysta - mówiła o nim. Ich relacja od początku była nierówna: on traktował ja jak trofeum, ona upatrywała w nim zaś wybawiciela, mentora i chciała, by prowadził ją przez życie w blasku fleszy, w którym czuła się coraz bardziej zagubiona. Mowa oczywiście o Marilyn Monroe i Arthurze Millerze . To właśnie ich namiętnej, choć wyniszczającej relacji poświęcona jest biografia "Marilyn Monroe & Arthur Miller" autorstwa niemieckiej dziennikarki Christy Maerker . Jako wielbicielka urody, stylu i aktorstwa Monroe, od lat zafascynowana słynnymi hollywoodzkimi dramatami, postanowiłam sięgnąć po tę książkę. I nie zawiodłam się.

Marilyn MonroeMarilyn Monroe mat.prasowe mat.prasowe

Prawda jest taka, że o związku Marilyn i Arthura wiadomo niewiele. Dlatego cieszę się, że Maerker wyjaśnia, dlaczego ta dwójka, należąca przecież do zupełnie różnych światów, postanowiła w pewnym momencie spróbować wspólnego życia. Opisuje dokładnie okoliczności ich pierwszego spotkania, narodziny dzikiej namiętności i drogę do małżeństwa.

Marilyn Monroe, Arthur MillerMarilyn Monroe, Arthur Miller EastNews EastNews

Maerker wprowadza nas głęboko w życie legendarnej Marilyn. Wspomina jej trudne dzieciństwo, pobyty u kolejnych rodzin zastępczych, towarzyszący przez całe życie strach przed chorobą psychiczną (jej matka chorowała na schizofrenię) oraz nieustające poszukiwania ojca (marzyła, by okazał się nim Clarke Gable ).

Marilyn Monroe i Arthur MillerMarilyn Monroe i Arthur Miller EastNews EastNews

Najciekawszą częścią biografii jest według mnie ta zatytułowana wymownie "Teraz na zawsze. O klęsce pewnego małżeństwa". Dowiadujemy się z niej o kolejnych poronieniach Monroe, coraz większym zagubieniu pogłębianym przez kolejne pastylki "na zmartwienia" i kieliszki wypitego alkoholu (tzw. "małe conocne samobójstwa "), o jej oddalaniu się od Millera, który chciał widzieć w niej tylko Marilyn Monroe , a nie Normę Jeane Baker. "Wyszłam za niego, bo miałam nadzieję, że pomoże mi uciec od Marilyn Monroe " - powtarzała.

Marilyn Monroe, Arthur MillerMarilyn Monroe, Arthur Miller EastNews EastNews

Najbardziej poruszyły mnie fragmenty dedykowane filmowi "Skłóceni z życiem" , do którego scenariusz napisał Arthur, a w którym role główne zagrali Monroe i Clark Gable. Podobno Miller utwierdził w postaci głównej bohaterki wszelkie stereotypy na temat Marylin. Aktorka reagowała histerycznie, czytając kwestie, które były wiernym odzwierciedleniem ich prywatnych kłótni.

Marilyn Monroe, Arthur Miller i Clark Gable na planie 'Skłóconych z życiem'Marilyn Monroe, Arthur Miller i Clark Gable na planie "Skłóconych z życiem" EastNews EastNews

Zdjęcia do "Skłóconych z życiem" zakończyły się w połowie października 1960 roku. Marilyn i Arthur rozwiedli się rok później. W sierpniu 1962 roku Monroe została znaleziona martwa w łóżku w swoim mieszkaniu, z słuchawką od telefonu zwisającą przy ramieniu. Czy dzwoniła do Arthura...? Tego nigdy się nie dowiemy.

Marilyn Monroe i Arthur MillerMarilyn Monroe i Arthur Miller EastNews EastNews

Polecam wszystkim fanom talentu Marilyn Monroe oraz pasjonujących historii bez happy-endu.

Natalia Hołownia

Więcej o: