Pamiętałam, że "czelendż" z 2014 roku był pełen oblewających się lodowatą wodą celebrytów. Świtało mi, że chodziło o coś dobroczynnego. Ale... o co właściwie?
Krótka zajawka dla zapominalskich, w tym mnie - wyzwanie polegało na oblaniu się lodowatą wodą, a następnie otagowaniu kilku innych osób, które miały zrobić to samo. Zimny prysznic miał służyć finansowaniu badań nad ALS, czyli stwardnieniem zanikowym bocznym, nieuleczalną chorobą skutkującą stopniowym zanikiem mięśni. Nagrania przemoczonych osób zachęcały do wpłacania pieniędzy na konto fundacji ALS Association.
Dobroczynną zabawę szybko podchwycili celebryci. Bill Gates, Benedict Cumberbatch, Anne Hathaway, Robert Downey Jr., Emma Stone, Tom Hiddleston, Britney Spears, Lady Gaga, David Beckham, Miley Cyrus, Tom Cruise, Stephen King, Jennifer Lopez, Asthon Kutcher, Ben Affleck, George W. Bush (!), Taylor Swift... Lista jest długa! Mnie najbardziej spodobało się misternie zrobione przedstawienie Dave'a Grohla i Foo Fighters, w którym muzycy sparodiowali horror "Carrie". Obejrzyjcie, jeśli kojarzycie film - jeżeli nie, wideo może być nieco zbyt upiorne.
Niektórzy czepiali się tzw. "slactivismu", czyli aktywizmu na pokaz. Gwiazdom wypominano, że podjęły się Ice Bucket Challenge tylko dla osobistego fejmu. Hm, nawet jeśli tak... to co z tego? Moim zdaniem akcja była świetna - zabawna, rozczulająca i pouczająca jednocześnie. I zrobiona absolutnie nie na darmo.
Dzięki lodowej kampanii przez miesiąc zebrano ponad 100 milionów dolarów! To wystarczyło, żeby sfinansować projekty badawcze zaplanowane przez ALS Association, między innymi projekt MinE, który zakończył się sukcesem. W ostatni poniedziałek, 25.07, badacze ogłosili, że udało im się wykryć nowy gen związany z ALS. Dzięki temu naukowcy będą mogli obmyślić innowacyjne metody walki z chorobą.
NEK1, nowo odkryty gen, objawia się zarówno u osób z genetycznym obciążeniem ALS, jak i tych, które zachorowały zupełnie niespodziewanie. Badania przeprowadzono na dużej grupie chorych - "przeszukano" aż 15 tysięcy genomów. W projekt zostało zaangażowanych aż 80 naukowców z 11 krajów. Robi wrażenie, prawda? A to wszystko dzięki pieniądzom z Ice Bucket Challenge!
Zobacz też: