Twarzą Nike została... 86-letnia zakonnica. Jej osiągnięcia cię zawstydzą

Dusiła się w tradycyjnym klasztorze, więc założyła własny, robi zakłady z Bogiem i jest sprawniejsza od 99 proc. z nas. I ma na imię Madonna.

Siostra Madonna Buder, znana jako Iron Nun (żelazna zakonnica), to najstarsza osoba na świecie, która ukończyła słynny triathlon Ironman. Laikom wyjaśniamy: "żelazni"' przepływają 3,8 km, po czym wskakują na rower, pokonują na nim 180 km i finiszują 42-kilometrowym biegiem. Ukończenie z sukcesem tego morderczego wyścigu udało się Buder aż 40 razy. I wcale nie osiada na laurach.

Madonna od biegania

Siostra Buder nie zawsze była wyczynową sportsmenką, ale na pewno można ją określić jako indywidualistkę. Dusiła się w tradycyjnym katolickim klasztorze, dlatego w 1970 r. wystąpiła i wraz z innymi założyła niekonwencjonalne stowarzyszenie Sisters for Christian Community. Dzięki temu Madonna Buder mogła sama wybrać, na jakich warunkach chce spełniać swoją posługę i w jaki sposób chce żyć. A jej życiem jest wyczynowy sport, kolejne rekordy i zakłady z Bogiem - że wytrwa, że dobrnie do mety.


Buder biegać zaczęła dopiero przed 50-tką, zainspirowana słowami niejakiego Ojca Johna, który prowadził warsztaty rekolekcyjne w Oregonie. Zdaniem księdza jogging jest świetnym sposobem na osiągnięcie harmonii umysłu, ciała i duszy. Siostra Buder wzięła to sobie do serca, a później przekonała się do innych dyscyplin. Pięć lat od pamiętnych rekolekcji  wystartowała w swoim pierwszym maratonie, siedem - po raz pierwszy ukończyła Ironmana.

Co robi zakonnica w reklamie Nike?

Madonna Buder ma jeszcze jedną zaletę - ogromny dystans do siebie. Pokazuje to wideo z kampanii Nike, oparte na prostym koncepcie: głos z offu przekonuje bohaterkę, że w tym wieku powinna co najwyżej wybierać się na 10-minutową przebieżkę. A ona w tym czasie robi to, co kocha, czyli biega, pływa i jeździ na rowerze. Zawstydza przy tym i narratora, i każdą osobę w gorszej niż ona formie (czyli jakieś 99 proc. społeczeństwa).

"Unlimited Youth" to kolejny epizod kampanii "Unlimited", w której wystąpiły także olimpijskie gwiazdy sportu, np. 19-letnia sensacja igrzysk, Simone Biles. W serii filmów Nike, zgodnie ze swoją filozofią, przekonuje, że każdy może zostać atletą - nawet pucułowate niemowlę i fajtłapa, który wylewa siódme poty na 5-kilometrowym dystansie. Z pewnością może nim zostać zakonnica w średnim wieku, która poświęciła prawie 40 lat wyczynowemu sportowi i zmusiła organizatorów Ironmena do stworzenia nowych kategorii wiekowych.

 

Zobacz także:

W oficjalnej kampanii sławne sportsmenki, na Instagramie - dziewczyny plus size. Nike zmienia taktykę?

Więcej o: