25 listopada to Dzień bez Futra. Zastanów się, czy na pewno chcesz kupić sobie prawdziwą futrzaną kurtkę

Dzień bez Futra obchodzimy 25 listopada. Dzień bez Futra ma przypomnieć o tym, że za modnymi i przez niektórych uważanymi za piękne futrami kryje się cierpienie niezliczonych zwierząt.

Dzień bez Futra - co to takiego?

W Polsce Dzień bez Futra obchodzi się od 1994 roku. To święto organizacji walczących o prawa zwierząt i ratowanie środowiska. Co dzieje się w Dzień bez Futra? 25 listopada można natknąć się na różne manifestacje, pikiety, happeningi i inne akcje społeczne o charakterze edukacyjnym. Aktywiści zbierają podpisy pod petycją o zakazie hodowli zwierząt futerkowych. Dzień bez Futra ma uświadomić, jak wielką cenę za naszą próżność płacą zwierzęta i środowisko.

Futro nie bierze się znikąd

Futra pozyskuje się zarówno od zwierząt hodowlanych, jak i dzikich. Jedne i drugie zabija się w okrutny sposób - przez zagazowywanie, rażenie prądem, łamanie kręgosłupa, wnyki, sidła. Życie zwierząt hodowanych po to, by zrobić z nich ubranie, to pasmo bólu i nieszczęścia. W Polsce futro to wciąż symbol luksusu - przemysł futrzarski ma się u nas, niestety, dobrze. Według profesora Mariana Brzozowskiego z SGGW w Warszawie co roku w Polsce zabija się na futra około 600 tysięcy norek, 250 tysięcy lisów i 20 tysięcy szynszyli. Przeciętnych rozmiarów futro to skóra z kilkudziesięciu zwierząt (czasem do uszycia jednego potrzeba nawet 100 wiewiórek czy 150 gronostajów).

Czy ta kurtka na pewno jest ci potrzebna?

Dzień bez Futra to dobra okazja, żeby poczytać nieco o przemyśle futrzarskim i zdać sobie sprawę, jak krwawy jest to biznes. Moda modą, ale czy naprawdę musimy i chcemy nosić na sobie cierpienie dziesiątek, setek, tysięcy zwierząt? Nie żyjemy w jaskiniach, futro nie jest nam niezbędne do przetrwania, a poza tym jeśli naprawdę pragniemy czegoś futrzanego, zawsze możemy skusić się na sztuczne tkaniny, których teraz wiele.

Jak sprawić, żeby twój kot był bezpieczny podczas jazdy?

Jak sprawić, żeby twój kot był bezpieczny podczas jazdy?

Więcej o: