Zła wiadomość dla fashionistek - 29 stycznia został zamknięty jedyny polski sklep Topshop, perła warszawskich Złotych Tarasów. W tym samym czasie z Polski wycofała się mniej interesująca w designie, ale tańsza sieciówka, Dorothy Perkins. Informacje potwierdził na początku roku polski dystrybutor brytyjskich marek - Alshaya Poland Sp. z o.o.
Zdaje się, że ostatecznie kończy się epoka ekspansji brytyjskiej mody nad Wisłą. Wcześniej z Polski wycofało się - nieco podobne do Topshopu - River Island, w trakcie zwijania żagli jest polski oddział Marks & Spencer. O nowych markach z Wysp nic nie słychać, ucichły plotki o polskim debiucie lubianego przez naszych rodaków taniego Primarka.
Celebryci na otwarciu Topshopu w 2008 r. - ZDJĘCIA
Topshop Kate Moss i Lottie Moss mat. prasowe Topshop
Przez lata z Topshopem współpracowała Kate Moss (po l.), zarówno w roli modelki, jak i projektantki. Obecnie markę reklamuje jej młodsza siostra Lottie (po pr.).
O Topshopie mówiło się, że jest zbyt drogi dla Polek. Jednak w porównaniu z nowymi warszawskimi sklepami, Uterque (grupa Inditex) czy & Other Stories (grupa H&M), jego ceny były wręcz atrakcyjne. Do najtańszych nie należy też Steve Madden, amerykański producent obuwia, który z pompą wkroczył do Polski w drugiej połowie 2016 r.
Czy brytyjskim markom zaszkodziła internetowa konkurencja? Większość z nich (w tym Topshop i Dorothy Perkins) jest dostępna na niemieckiej platformie sprzedażowej Zalando. Internetowa oferta jest jednak węższa i nie obowiązuje tam ważny dla młodych klientek sklepu stacjonarnego rabat studencki. A może angielska moda nie przetrwała agresywnej polityki grup H&M i Inditex? Obie otwierają nowe sklepy w Polsce i odważnie wprowadzają na nasz rynek nieznane wcześniej marki.
Będziecie tęsknić za Topshopem?
Jak wyglądało otwarcie Topshopu w 2008 r.? ARCHIWALNE ZDJĘCIA sławnych gości