Doktor psychologii klinicznej zbadała miliony selfies. I już wie, jak się ustawić, by wyjść najlepiej

Według Anukki Lindell z Uniwersytetu La Trobe w Melbourne istnieje jeden sposób robienia sobie selfie, który przebija wszystkie inne. To, czy zostaniecie uznani za atrakcyjnych, zależy od tego, którą stronę twarzy sfotografujecie.

Jeśli kochacie robić sobie selfies, na pewno wiecie już, pod jakim kątem i przy jakim oświetleniu najlepiej na nich wychodzicie. Jednak jeśli nie każde ujęcie jest dokładnie takie, jak byście chcieli, powinniście zainteresować się badaniami doktor Anukki Lindell z Uniwersytetu La Trobe w Melbourne, która opracowała receptę na selfie idealne.

Lewy profil praworęcznych

Badaczka przejrzała tysiące ujęć i zauważyła, że większość użytkowników Instagrama preferuje selfies koncentrujące się na lewej stronie twarzy. Zastanowiło ją to, ponieważ szacuje się, że tylko 10 procent populacji jest leworęczna - wydawało jej się, że robienie zdjęć prawej strony twarzy powinno być dla większości ludzi bardziej naturalne. 

Doktor Lindell specjalizuje się w psychologii kognitywnej oraz kognitywnej nauce o mózgu i właśnie opublikowała badania dowodzące, że to, z jakiego kąta zostało zrobione selfie, ma bezpośredni wpływ na to, jak pod względem atrakcyjności odbiera się osobę, która do niego pozowała. 

Anukki przyjrzała się ponad dwóm tysiącom selfies od dwustu uczestników i odkryła, że zdecydowana większość z nich koncentrowała się na lewej części twarzy. 

Doktor badała też selfies zamieszczone pod popularnym na Instagramie hashtagiem #selfie (jest tam już prawie 300 milionów zdjęć). Okazało się, że tam również przeważają ujęcia lewej strony twarzy - było ich 53,17 procent. 

Recepta na idealne selfie

Według dawnych badań zdjęcia en face, czyli z przodu, mają tyle samo ekspresji, co zdjęcia lewego profilu twarzy, jednak doktor Lindell je podważa. Twierdzi, że to dzięki odpowiedniemu kątowi twarz wydaje się szczuplejsza i atrakcyjniejsza. Jako przykład podaje zdjęcia robione do dokumentów, które zwykle robione są właśnie en face i często nie podobają się ludziom.

Badania doktor Lindell wykazały, że seflie koncentrujące się na lewej stronie twarzy wyraża więcej ekspresji niż pokazanie prawej strony. Sami autorzy selfies uważali, że na ujęciach lewego profilu prezentują się bardziej atrakcyjnie.

Według doktor Lindell receptą na idealne selfie jest więc fotografowanie lewego profilu, ustawienie aparatu pod kątem oraz dobranie odpowiedniego oświetlenia. Dobrze, jeśli światło pada na wystające części twarzy np. kości policzkowe. Dzięki tym zabiegom twarz na selfie będzie wyglądała wielowymiarowo i bardziej interesująco. Odpowiednio dobrany kąt pomoże także ją wyszczuplić. 

To też moze cię zainteresować:

Dee Dee, która szukała Wojtka, nie będzie już reklamować Reserved. Marka przeprasza: "Nadużyliśmy zaufania"

Gwiazdy, blogerki i Aniołki Victoria's Secret na Coachella 2017. Prawie nago

Więcej o: