Masz uciążliwe krostki na udach i pupie? Nie uwierzysz, co je powoduje

Jeśli darzysz swoje obcisłe legginsy miłością, wiedz, że to zdradliwe uczucie. Ciasne ubrania może i wyglądają świetnie, ale mogą pogarszać stan twojej skóry.

Podczas ostatniego mierzenia bikini zauważyłaś na swojej pupie i udach drobne, czerwone krostki? Od tego czasu zastanawiasz się, co zrobić, żeby znów mieć gładką i zdrową skórę? Dermatolog Kenneth Howe w rozmowie z Daily Mail zdradził, jak pozbyć się niechcianych zmian, które są niczym innym, jak zapaleniem mieszków włosowych.

Delikatny płaszcz

Mieszki włosowe to kanaliki w skórze, z których wyrastają włosy. Przez nie także wydostaje się łój, tworzący na powierzchni skóry płaszcz lipidowy, chroniący naskórek przed uszkodzeniami i podrażnieniami. Kiedy płaszcz lipidowy ściera się (np. w wyniku używania zbyt silnych kosmetyków lub przez mikrourazy mechaniczne), do mieszków włosowych wnikają drobnoustroje. Reakcją obronną organizmu na ich "atak" jest stan zapalny mieszków. 

Zobacz - piękne lakiery do paznokci w dobrej cenie!

Porzuć legginsy

Lekarz ostrzega przede wszystkim przed noszeniem ciasnych spodni i legginsów, które mogą przyczyniać się do powstawania krostek. Doktor Howe radzi zmienić obcisłe ubrania na luźniejsze, które nie uszkadzają mechanicznie mieszków. O takiej zmianie powinno się pamiętać zwłaszcza latem, ponieważ w dopasowanych ubraniach skóra szybciej się poci, więc łatwiej też o szybsze namnażanie bakterii i infekcje.

Według dermatologa, współcześnie wielu ludzi ma problem z zapaleniem mieszków włosowych przez aktywny tryb życia. Oczywiście lekarz nie krytykuje go, przypomina tylko o odpowiedniej higienie. Ludzie często zapominają o prysznicu po treningu lub zwlekają z nim zbyt długo. Bywa, że nie zmieniają też ubrań. Drobnoustroje mają wtedy dużo czasu na zaatakowanie mieszków włosowych i spowodowanie stanu zapalnego.

Dermatolog przypomina też żeby nie rozdrapywać zmian, nie wyciskać ich ani nie stosować w miejscach, w których się pojawiły, peelingów mechanicznych. Ich używanie mogłoby doprowadzić tylko do powiększenia infekcji.

Obserwowanie zmian jest ważne - jeśli zauważysz, że zaczynają zajmować nowe obszary skóry lub stają się bolesne nie lecz ich na własną rękę, tylko umów się na wizytę do dermatologa. Przewlekłe zapalenie mieszków włosowych może prowadzić nawet do powstawania bolesnych czyraków.

Zobacz - produkty do pielęgnacji ciała 2020

To też może cię zainteresować:

Przez rok myła twarz TYLKO płynem micelarnym i pozbyła się trądziku. Pytamy dermatologa o ten sposób

My UV Patch - wygląda jak plasterek, jest darmowy i może uchronić przed rakiem skóry. Jak to działa? [TESTUJEMY]

Więcej o: