"Paski na wągry nie zmniejszają porów". Dermatolog tłumaczy, co naprawdę pomaga na zaskórniki

Zużyte paski na wągry nie wyglądają najlepiej, ale kiedy na nie patrzysz, czujesz satysfakcję na myśl, że pozbyłaś się tylu zanieczyszczeń... Jednak według Arielle Nagler efekt jest bardzo powierzchowny.

Popularne paski na wągry wykonane są z materiału z dodatkiem polimerów, dzięki czemu z łatwością przyklejają się do mokrej skóry. Po zaaplikowaniu należy pozostawić je na 10-15 minut, po czym ściągnąć. Zanieczyszczenia powinny pozostać na pasku. 

Powierzchniowa pielęgnacja

Paski usuwają ze skóry dosłownie wszystko - zaskórniki, martwą skórę, brud i włoski. Arielle Nagler, dermatolog, podkreśla jednak, że oczyszczając w ten sposób skórę, pozbywamy się wyłącznie powierzchniowej warstwy zanieczyszczeń. Za pomocą pasków usuwa się wyłącznie czubki zaskórników, pomijając sebum i zanieczyszczenia tkwiące głęboko w porach. Choć skóra z zewnątrz wygląda na czystą, efekt utrzymuje się krótko i wcale nie zapobiega powstawaniu stanów zapalnych.

"Pory nie zmieniają rozmiaru"

Według Nagler w porach oczyszczonych powierzchownie przy pomocy pasków, nowe zanieczyszczenia zbiorą się (i zaczną być widoczne) w ciągu 24-48 godzin. 

- Niektórzy ludzie używają pasków, żeby zmniejszyć rozmiar porów, ale to niemożliwe. Nawet jeśli twoje pory mniej rzucają się w oczy, to i tak nie zmieniły one swojego rozmiaru - twierdzi dermatolog.

Jeśli naprawdę chce się oczyścić skórę, specjalistka poleca udanie się do lekarza, który dobierze kurację dającą długoterminowe efekty. Dermatolog może zaproponować n.in. peelingi chemiczne, preparaty z retinolem, retinoidy lub laserowe pomniejszanie porów.

Nagler nie demonizuje jednak pasków. Uważa, że jeśli używamy ich zgodnie z instrukcją i nie przeprowadzamy zabiegu częściej niż raz w tygodniu, nie powinny one nam zaszkodzić:

- Niektórzy obawiają się, że odrywanie paska może przyczynić się do pęknięcia naczynek i nieodwracalnych uszkodzeń w skórze, ale przyczepność pasków i siła, z jaką je odrywamy nie są takie duże, żeby wyrządzić tego typu szkody.

To też może cię zainteresować:

Sposoby na zaskórniki - co poradziłaby ci babcia, dermatolog, a co wizażystka?

Ten kosmetyk łatwo zrobić samemu, ale dermatolodzy ostrzegają, że jest niebezpieczny

Więcej o: