Nie spłukiwała odżywki do włosów przez dwa lata. Pytamy fryzjera: "To jak wtarcie ogrzanej kostki smalcu"

Swoim niekonwencjonalnym sposobem na okiełznanie puszących się, kręconych włosów podzieliła się użytkowniczka Reddita. Co na to profesjonalny stylista fryzur? O komentarz poprosiliśmy Marcina Lutza.

Internautka posługująca się nickiem Guyamassonora miała problem z "ogarnięciem" włosów, które często się stroszyły i nie chciały "współpracować". Dziewczyna próbowała wszystkiego. Nie pomagały żadne szampony ani odżywki, włosy dalej były oporne. Guyamassonora postanowiła więc przeprowadzić eksperyment - przestała spłukiwać odżywkę. Guyamassonora stosuję tę metodę już od dwóch lat. Efekt? Dziewczyna podzieliła się zdjęciami z "metamorfozy" i wrażeniami na Reddicie:

Nigdy nie zmywam odżywki. Zawsze miałam zdrowe włosy i zastanawiałam się, czy ten sposób pielęgnacji ich nie obciąży.

Jak wygląda to w praktyce? Dziewczyna myje włosy raz w tygodniu, w pozostałe dni Guyamassonara stosuje wyłącznie odżywkę.  

(...) nadmiar odżywki i wody wyciskam w ręcznik, efekt jest doskonały. Moje loki są teraz błyszczące, pięknie podkreślone i cudownie pachną.

Mit niespłukiwania odżywki

Czy niezmywanie odżywki jest zdrowe dla naszych włosów? O komentarz poprosiliśmy Marcina Lutza, stylistę fryzur i właściciela atelier Kuchnia Fryzjera. Marcin, zanim zdradził nam sekret na okiełznanie niesfornych loków, podzielił się z nami pewną historią:

Półtora roku temu umówiła się do mnie klientka (...) przyszła tylko na strzyżenie. Miała cienkie falujące włosy (...) były nienaturalnie nieświeże, nie chciałbym używać słowa tłuste, ale miałem problem z ich dotykaniem (...) Zapytałem jakiego kosmetyku używała przed przyjściem do mnie. Usłyszałem: "Przeczytałam na forum, że włosów nie powinno się myć szamponem, tylko odżywką".

Żeby doprowadzić włosy swojej klientki do porządku Marcin musiał użyć "cięższej artylerii". Oczywiście wszystko skończyło się dobrze. Marcin uratował włosy swojej klientki. Jaka jest jego rada?

Drogie Panie i Panowie, którzy posiadacie takie włosy jak Guyamassonora, kręcone, puszące i niesforne loki. Nie dajcie się zwieść takim eksperymentom. Chyba, że chcecie mieć ciężkie i tłuste loki. Taka forma pielęgnacji może zniszczyć Wasze włosy, gdyż większość odżywek i masek do włosów wypełnia łuskę włosową od wewnątrz, a jej przepełnienie spowoduje zniszczenie włosów. Absolutnie odradzam stosowania takiej pielęgnacji.

Co robić?

Włosy należy spłukiwać po nałożeniu odżywki letnią wodą. Nie zalecałbym dobierania produktów do włosów samemu. To sprawa indywidualna każdego człowieka. Najlepiej pozostawić to ekspertom. Moja rada? Myjemy włosy szamponem, następnie aplikujemy odżywkę na odsączone ręcznikiem włosy.

I podkreśla:

Nie czochramy włosów! Należy obchodzić się z nimi delikatnie. Po upływie 5 minut spłukujemy odżywkę i znów odsączamy włosy z nadmiaru wody. Następnie aplikujemy delikatną odżywkę bez spłukiwania. Rozczesujemy. Kolejnym krokiem jest nałożenie olejku lub kremu prostującego i wygładzającego. Potem suszymy włosy dyfuzorem. Efekt jest zniewalający, loki są odseparowane, elastyczne, oraz "pracują" i są lekkie.

Smalec na głowie

Niespłukiwanie odżywki latami jest równoważne z wtarciem ogrzanej kostki smalcu. Nie ma ani efektu wizualnego, ani zdrowszych włosów.

Stylizacje Marcina możecie zobaczyć na jego Instagramie i Facebooku.

To też cię zainteresuje:

Dziennikarka pokazała w sieci, jak się maluje i... czekała na ostrą krytykę. Dostała mnóstwo świetnych rad

Pierwszy "czarny" kalendarz Pirelli. Na zdjęciach Naomi, Lupita i najsłynniejsza drag queen świata

Więcej o: