Modne kubki z Instagrama niebezpieczne dla zdrowia. Mogą powodować zatrucie pokarmowe

Moda na drinka "Moscow Mule" serwowanego w miedzianych kubkach skłoniła ekspertów do wydania specjalnego ostrzeżenia. Kwaśny napój w połączeniu z tym metalem grozi zatruciem pokarmowym.

Moda na serwowanie drinków w nietypowych naczyniach opanowała Instagram. Dla sporej części użytkowników liczy się to, by prezentowały się ciekawie na zdjęciach, co niekoniecznie idzie w parze z wygodą, a nawet zdrowiem.

Tak jest w przypadku miedzianych kubków, które zyskały na popularności wraz z rosnącym zainteresowaniem drinkiem o nazwie "Moscow Mule" składającym się z wódki, piwa imbirowego i soku z limonki.

Alkoholowa mieszanka ma kwaśny odczyn, a - zgodnie z wytycznymi podawanymi przez specjalistów - takowe nie powinny mieć w żadnym wypadku kontaktu z miedzią. Ma to dotyczyć jakichkolwiek produktów spożywczych o pH niższym niż 6.0.

Dlaczego? Bo miedź przenika do kwaśnych napojów czy jedzenia i w ten sposób trafia do organizmu. A ten reaguje na nią zatruciem, które objawia się przede wszystkim wymiotami, nudnościami, bólami brzucha, rozkojarzeniem i omdleniami.

Powołując się na te dane, oficjalne ostrzeżenie dla konsumentów postanowiła wydać Alcoholic Beverages Division ze stanu Iowa. To instytucja rządowa regulująca i kontrolująca kwestie związane ze sprzedażą i spożyciem alkoholu.

Zgodnie z podawanymi przez nią informacjami, naczynia wykonane w całości lub z domieszką miedzi mogą być przyczyną zatruć pokarmowych.

Jest jednak nadzieja dla modnych instagramowiczów - ryzyko wystąpienia zatrucia nie dotyczy naczyń, które od wewnątrz są pokryte innym materiałem, na przykład stalą nierdzewną. Z takich można pić bezpiecznie. I w zgodzie z najnowszymi trendami.

Zobacz też:

Anna Lewandowska radzi karmiącym mamom, czego nie jeść. "Brak wiedzy powala na kolana" - piszą

Spód do tarty, sernik bez sera, czy krokiety - to wszystko na bazie jednego składnika. Sprawdziliśmy kilka modnych przepisów

Zrób kawę mrożoną metodą szokową. Błyskawiczne ochłodzenie na upalne dni

Więcej o: