Depilacja włosów w nosie może być bardzo groźna dla zdrowia. Laryngolog wyjaśnia dlaczego

Gabinety kosmetyczne oferują różne zabiegi upiększające. Czy jednak wszystkie z nich są niezbędne i przede wszystkim - bezpieczne? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się zabiegowi woskowania wnętrza nosa.

Erich Voigt, laryngolog z New York University, ostrzega, że usuwając włosy z nosa, ryzykuje się nawet utratę zdrowia. Włosy te wyłapują większe cząsteczki zanieczyszczeń po to, żeby nie przedostawały się one do płuc. Działają zatem jak filtr, chroniący przed infekcjami. Ponadto, podczas depilacji zostaje naruszona struktura mieszków włosowych, w wyniku czego bakterie łatwiej przenikają przez nie do organizmu. Jak po każdej depilacji, także i po tej, można spodziewać się także wrastających włosków. W miejscu, w którym włosek nie mógł przebić się przez skórę, może pojawić się ropa, a w efekcie - stan zapalny, który będzie trudny do wyleczenia ze względu na ograniczoną możliwość dostępu do zakażonego obszaru.

"Trójkąt śmierci"

Voight tłumaczy, że w takich sytuacjach może pojawić się ropień mózgu, może dojść też do zapalenia opon mózgowych. Skąd tak poważne konsekwencje zwykłej depilacji? Obszar od nasady nosa po kąciki ust to tzw. w medycynie "trójkąt śmierci". Posiada on specyficzne unaczynienie żylne - wiele żył łączy się ze sobą, więc wszelkie infekcje rozprzestrzeniają się w tych okolicach bardzo szybko i prostą drogą trafiają do mózgu, ponieważ wszystkie te żyły prowadzą właśnie do jamy czaszki.

Oprócz tego, że depilacja nosa jest nieprzyjemnym zabiegiem, nie jest ona też, jak się okazuje, zbytnio bezpieczna. W sytuacji, gdy uważasz, że włoski wyglądają nieestetycznie, możesz spróbować lekko je przyciąć, jednak tylko te, które wystają z nosa. Nigdy nie próbuj przycinać włosków w środku, bo to także może skończyć się niebezpiecznymi uszkodzeniami delikatnego obszaru.

To też może cię zainteresować:

Kosmetyki do włosów, które poprawią ich kondycję. Te produkty to hit!

Depilacja włosów w nosie? Ciarki i ból od samego patrzenia na to nagranie są gwarantowane [WIDEO]

"Dziewczyno, ja tak nie wyglądam!" - vlogerka zszokowała fanki szczerością. "Przedłużane rzęsy i..."

Sprawdźte kosmetyki do pielęgnacji twarzy to hit wśród influencerek!

Więcej o: