Kolor Roku 2018 wybrany - jest "dramatycznie prowokujący". Kto i dlaczego o tym decyduje?

Pantone, czyli amerykański Instytut Koloru, ogłosił, jaki odcień będzie najmodniejszy i najbardziej inspirujący w nadchodzącym roku. To ultrafiolet, który ma przywodzić na myśl kosmos i "to, co przed nami".

Pantone Color Institute to amerykańska korporacja, która jest znana z produkcji systemów identyfikacji kolorów używanych na całym świecie w przemyśle poligraficznym i projektowaniu graficznym. Z ogłaszania najbardziej pożądanego w danym roku odcienia uczyniła już tradycję - ultrafiolet jest 18 z kolei wytypowanym przez nią kolorem.

Kolor roku 2018 PantoneKolor roku 2018 Pantone Fot. Pantone / Rudolph Pospisil

- Kolor Roku Pantone stał się czymś o wiele więcej niż wyznacznikiem najnowszych trendów w branży designu. Tak naprawdę to odbicie tego, czego aktualnie potrzebuje świat - tłumaczy Laurie Pressman, zastępca prezesa w Instytucie.

Zgodnie z wyborem Pantone, ultrafiolet, czyli kolor o numerze 18-3838, najlepiej oddaje to, co obecnie najbardziej zajmuje ludzi. Dlaczego? Jak tłumaczy na swojej stronie firma, ten odcień jest "dramatycznie prowokacyjny" i uosabia "oryginalność, pomysłowość oraz wizjonerską wizję, która ukierunkowuje nas na przyszłość".

Makijaż świecący w ciemności? Zobacz, jak zrobić go domowymi farbkami

Do tego "sugeruje tajemnice kosmosu", "intryguje tym, co przed nami", symbolizuje indywidualizm, eksperymentowanie, nonkonformizm i "inspiruje do eksplorowania świata poza granicami naszego własnego". Fiolet to również kolor artystów, ulubiony zwłaszcza przez Prince'a, ale też Davida Bowie'go czy Jimmy'ego Hendriksa.

Teraz, po ogłoszeniu Koloru Roku, Pantone zachęca projektantów i marki do używania w swoich projektach ultrafioletu. Sam instytut ma duży wpływ na panujące trendy i wyznaczanie nowych. Współpracuje i doradza największym firmom w kwestii doboru odpowiednich kolorów, które mają znaczenie m.in. w odniesieniu do budowania świadomości marki u konsumentów i zachęcaniu ich do kupowania różnych produktów.

 Zobacz też:

Ta bluzka stała się hitem Instagrama. Kosztuje grosze, bo robi się ją ze... starych rajstop

Szał na żółte "adidasy". Polacy tak bardzo chcą je mieć, że płacą po 500 zł za samą możliwość kupna

Więcej o: