Odkryto substancję, która tłumi nasz apetyt

Czy wiecie jaka substancja w naszym organizmie odpowiedzialna jest za tłumienie apetytu? Brytyjscy naukowcy odkryli ją już jakiś czas temu. Czy to początek nowej ery w walce z otyłością?

Brytyjscy naukowcy odkryli parę miesięcy temu substancję, która odpowiedzialna jest za tłumienie uczucia głodu. Może ona pomóc w przezwyciężeniu chęci sięgnięcia po słodką lub tłustą przekąskę. A to, właśnie jest jedną z głównych przyczyn przybierania na wadze. Jemy zbyt dużo i niezdrowo. Tłuszcze nasycone plus cukier to zabójcze połączenia, które z czasem daje znać o sobie w postaci kilku zbędnych kilogramów.

Substancja, która tłumi apetyt nazywa się hemopresyna i znajduje się w organizmie człowieka, co oznacza, że można ją również zastosować w produkcji leków wspomagających proces odchudzania, nie powodując żadnych skutków ubocznych.

Uczeni ustalili, że ten fragment hemoglobiny blokuje wytwarzanie przez mózg uczucia przyjemności, które towarzyszy jedzeniu. Jeśli udałoby się pobudzić wydzielanie hemopresyny w organizmie, stłumione zostałyby odruchy łakomstwa . W efekcie , wielkość konsumpcji żywności znacznie by się zmniejszyła .

Generalnie chodzi o to, by przestać jeść dla samej przyjemności, a zamiast tego jeść tylko wtedy, kiedy naprawdę czujemy się głodni.

Miejmy nadzieję, że już niedługo wiedza na ten temat zostanie wykorzystana w bardziej praktyczny sposób. Naukowcy z Uniwersytetu Manchester twierdzą, że podobne podejście może być zastosowane do leczenia alkoholizmu lub narkomanii.

Nocne podjadanie i sposoby na radzenie sobie z problememNocne podjadanie i sposoby na radzenie sobie z problemem Fot. Shutterstock

Zobacz też:

Odchudzanie przy pomocy chipa

Więcej o: