Dlaczego tyjemy i nie możemy zrzucić wagi?

Przyczyn otyłości jest oczywiście bardzo wiele. Ostatnie badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowodzą, że istnieją takie powody, o których znaczeniu często nie mamy pojęcia.

Oprócz skłonności genetycznych, najczęstszą przyczyną otyłości jest prowadzenie nieodpowiedniego stylu życia, z naciskiem na nieprawidłowe żywienie. Dochodzi do zaburzenia bilansu energetycznego i odkładania tkanki tłuszczowej. Żyjemy szybko i często nie zwracamy uwagi na to co jemy - na kaloryczność pokarmów ani na zawartość dodatków chemicznych, które źle wpływają na nasz metabolizm.

Okazuje się, że w dzisiejszych czasach najpoważniejszymi czynnikami są nadwagi jest fakt, że ludzie zbyt mało śpią i żyją w ciągłym stresie. Kiedy człowiek czuje napięcie, które nie daje mu spokoju - nawet najbardziej skuteczne diety i najlepszy program ćwiczeń nie są w stanie pomóc.

Specjaliści z Uniwersytetu Yale w USA przeprowadzili badania 472 osób z nadwagą. Obserwowali grupę przez 26 tygodni. Każdy badany przeszedł ma niskokaloryczną dietę bogatą w owoce i warzywa, jednocześnie wszyscy systematycznie trenowali. Średni spadek wagi wśród tych osób wyniósł 7 kg, ale część grupy, która wykazywała większą nerwowość i skłonność do stresu, a także mniej spała straciła średnio jedynie 3,5 kg, czyli aż połowę mniej.

Podsumowując, żeby schudnąć warto zmienić nie tylko nawyki żywieniowe, ale również styl całego swojego życia.

Zobacz też:

Najlepsze ćwiczenia na mięśnie pośladków

Więcej o: