Negatywny wpływ otyłości na mózg

Doskonale wiemy jak otyłość wpływa na funkcjonowanie naszego ciała i otłuszczonych narządów. Okazuje się, że do tego wszystkiego dochodzą również negatywne skutki dla naszego mózgu.

Otyłość jest dużo groźniejszą chorobą niż jesteśmy w stanie przypuszczać. To nie tylko nieestetyczny wygląd, ale również cały szereg bardzo negatywnych skutków wpływających na pracę naszego ciała . Otyłość może być jedną z przyczyn powstawania niektórych rodzajów raka, astmy, nadciśnienia tętniczego, chorób serca i cukrzycy.

W magazynie Human Brain Mapping opublikowano badania, które wskazują , że mózg również dołącza do długiej listy zagrożonych narządów. Po wykonaniu wielu badań okazało się, że mózg ludzi otyłych nie tylko jest mniejszy i szybciej się starzeje , ale zachodzi w nim więcej procesów destrukcyjnych. Udowodniono, że osoby te mają mniej tkanki mózgowej w porównaniu z ich szczuplejszymi kolegami. Zwykle, utratę tej tkanki oblicza się na poziomie 4%, natomiast u osób otyłych liczba ta jest dwukrotnie wyższa.

Część z utraconej tkanki odpowiada za skupienie uwagi, pamięć, umiejętności planowania i funkcji wykonawczych. Niestety dotyczy to też części jąder podkorowych odpowiedzialnych za ruch.

To duża strata tkanki, wyczerpuje znaczą część rezerw poznawczych, przez co zwiększa się też ryzyko zachorowań na choroby Alzheimera i innych chorób mózgu" - ostrzega badacz Paul Thompson

Ponadto okazało się, że otyłość postarza mózg aż o 16 lat!

To kolejne wstrząsające informacje dotyczące choroby, która dotyka zatrważająco wiele osób na całym świecie . Naukowcy, dietetycy i lekarze wciąż apelują, by przeciwdziałać chorobie, działać profilaktycznie, a kiedy jest już za późno - leczyć! Im szybciej, tym lepiej, bo zmniejszymy ryzyko zachorowań na inne groźne choroby.

Zobacz też:

Na śniadanie wybierz płatki!

Więcej o: