Jak kawa i herbata wpływają na twoje zdrowie?

Kawa i herbata to napoje, które codziennie piją ludzie na całym świecie. Czy wiecie jak wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu?

W niektórych krajach, takich jak Włochy, kawę pija się nawet pięć razy dziennie . Anglia z kolei znana jest ze swej tradycji związanej z herbatą. Przyjmując gości każdy z nas już właściwie z przyzwyczajenia pyta, czy nie mają ochoty napić się filiżanki kawy lub herbaty. Przywykliśmy do picia tych napojów i robimy to często z prawdziwym zamiłowaniem.

Warto jednak mieć świadomość, że środki pobudzające zawarte w kawie i herbacie mogą mieć również niekorzystne skutki dla naszego zdrowia .

Po kawę sięgamy najczęściej rano oraz wtedy, gdy czujemy się zmęczeni. Pobudzenie, które pojawia się po wypiciu napoju jest efektem działania adrenaliny, hormonu który produkowany jest przez nadnercza (narząd, który oprócz adrenaliny produkuje również kortyzol). Uczucie zmęczenie jest spowodowane spadkiem cukru we krwi. Oba hormony są odpowiedzialne za regulowanie poziomu glukozy. A jeżeli coś jest w stanie kontrolować nasz poziom cukru we krwi to oznacza to, że substancje nie mogą pozostawać bez znaczenia dla naszego zdrowia.

Adrenalina odgrywa decydująca rolę podczas sytuacji stresujących. Niezależnie od tego jakie jest źródło stresu, nadnercza zaczynają wydzielać adrenalinę , która ma pomóc walczyć ze stresem i zapewnić organizmowi środki bezpieczeństwa na czas kryzysu. Kortyzol zostaje wydzielany, kiedy sytuacja stresująca trwa przez dłuższy okres czasu. Działa dłużej niż adrenalina i powoduje zwiększanie stężenia cukru, podnosi ciśnienie i działa immunosupresyjnie.

Nadmiar kortyzolu niszczy jednak białka i powoduje blokadę metabolizmu tłuszczu i spowolnienie lipolizy, czyli utleniania tłuszczów koniecznego do zaspokojenia energetycznych potrzeb organizmu. Powoduje to nadmierne gromadzenie tłuszczu w adipocytach i powstawanie cellulitu. Upraszczając, kortyzol zaburza działanie układu nerwowego.

Reakcje naszego organizmu ewoluowały i nie wyglądają już tak, jak setki lat temu. Stres ma często w naszym przypadku charakter przewlekły. Co ciekawe, nawet uczucie głodu organizm odczytuje jako sytuację stresującą, podczas której wydzielane są oba wspominane już hormony. Jeżeli przedłużamy ten czas, hormony krążą w organizmie coraz szybciej, jeszcze bardziej zwiększając stres i poczucie niepokoju. Dokładnie tak samo reaguje nasz organizm kiedy wychodzimy z domu na czczo, lub gdy jesteśmy na dość restrykcyjnej diecie.

A teraz pora wyjaśnić jakie znaczenie mają tu kofeina i inne substancje stymulujące organizm. Napoje takie jak kawa, czy herbata zawierają składniki pobudzające, które dodatkowo stymulują emisję adrenaliny , która w zwykłych warunkach powinna pojawiać się jedynie w sytuacjach "ekstremalnych". Po wypiciu kawy gwałtownie rośnie poziom cukru we krwi. I nie byłoby w tym nic bardzo złego, gdyby nie fakt, że wielu ludzi pije parę filiżanek kawy i herbaty dziennie. Często robią to, by zahamować uczucie głodu (co dodatkowo wzmacnia stresową dla organizmu sytuację). Przez pewien czas produkowana jest adrenalina, jednak tak jak wspomniano utrzymanie się stresującej sytuacji przez dłuższy odcinek czasu powoduje wydzielanie kortyzolu, który zaburza funkcjonowanie układu nerwowego. Długotrwałe nadużywanie napojów pobudzających wpływa na działanie całego organizmu. Powoduje zakłócenie równowagi poziomu glukozy we krwi, co zwiększa odporność na insulinę (która ten poziom reguluje). Wszystko to przyczynia się do powstawania nadwagi. Nie dosłownie, ale zarówno ciało, jak i umysł są bardzo wrażliwe na mechanizmy bilansowania glukozy i hormonów. Po jakimś czasie organizm przyzwyczaja się do dostarczanych mu substancji pobudzających i przestaje sam się bronić przed stresem. Dodatkowo zaburzony zostaje również metabolizm, co z kolei staje się przyczyną tycia i rozwoju innych chorób.

Podsumowując: możemy pic kawę i herbatę bez uszczerbku dla naszego zdrowia, powinniśmy jednak kontrolować się z ilością dziennego spożycia tych napojów. Warto również wspomnieć, że przesadzając z ilością wypijanych napojów kofeinowych, niemal u wszystkich zauważymy podobne reakcje, spowodowane niedoborem magnezu. Wśród nich wymienić możemy: nadmierne pobudzenie, nerwowość, niepokój psycho-ruchowy, gadatliwość, suchość w ustach, bóle głowy, bezsenność, zaburzenia koncentracji i w końcu skurcze mięśni, niekontrolowane "skakanie" powieki, zaburzenia pracy serca, problemy z układem pokarmowym.

Kawa i herbata i ich wpływ na zdrowieKawa i herbata i ich wpływ na zdrowie Fot. Shutterstock

Zobacz też:

Zmień nawyki żywieniowe - to prostsze niż myślisz

Sposoby na szczupłą figurę - co wybrać?

Dobierz dla siebie dietę:

Nie masz czasu na dietę? I tak możesz schudnąć!

Weź udział w konkursie! Do wygrania wycieczka, kamera, laptop i 7 aparatów fotograficznych. Wykonaj proste zadanie konkursowe i ciesz się wygraną!

Więcej o: