Najbardziej wpływowi polscy blogerzy 2015. Na liście sporo ekspertów od mody, ale razi brak Kasi Tusk [PRZEGLĄD]

Jedna z wyróżnionych ma ponad pół miliona fanów na Instagramiem, a jej marka wyceniana jest na 39 (!) milionów złotych.

Jak co roku kontrowersyjny bloger Kominek (teraz znany jako Jason Hunt ), opublikował swój ranking najbardziej wpływowych przedstawicieli polskiej blogosfery. Lista, jak zwykle w tym przypadku, szybko rozniosła się po internecie, dzięki czemu niektórzy mają dziś spory powód do dumy, a inni mogą poczuć się niedocenieni. Na przykład Kasia Tusk , której w rankingu zabrakło. Natomiast na liście figuruje sporo nazwisk związanych ze światem mody - trzy pojawiają się już w pierwszej dziesiątce (układ alfabetyczny).

Jak zapewne się domyślacie, wśród najlepszych znalazły się topowe polskie fashion blogerki - Jessica Mercedes Kirschner i Julia "Maffashion" Kuczyńska . Jessica to już nie tyle blogerka, co gwiazda - zasiada w pierwszych rzędach na polskich i światowych pokazach mody (m.in. podczas show Balmain dla H&M w Nowym Jorku czy pokazu Marc Cain w Berlinie), pozuje do sesji zdjęciowych w magazynach (np. w "Vivie"), a swój blog jakiś czas temu zamieniła w profesjonalny serwis modowy. Z kolei Maffashion to liderka jeśli chodzi o aplikację Snapchat - konkurencję zostawiła daleko w tyle. Na Instagramie obserwuje ją prawie 600 tys. osób, na Facebooku - ponad 550 tys. W pierwszej dziesiątce znalazł się też Kamil Pawelski , czyli Ekskluzywny Menel , którego Kominek nazywa "bezkonkurencyjnym w swojej kategorii".

Brak Kasi Tusk nie tylko w pierwszej dziesiątce, ale w całym zestawieniu, mocno zastanawia. Autorki znanego bloga Make Life Easier na Facebooku ma niemal identyczną ilość fanów, co Ekskluzywny Menel - prawie 130 tys. Na Instagramie - 103 tys. Poza tym Kasia wydała w zeszłym roku swoją pierwszą książkę, album "Elementarz Stylu" , który jeszcze przed oficjalną premierą trafił na listę bestsellerów sieci Empik.

Zobacz wideo

Natomiast w drugiej dziesiątce rankingu Kominka znalazła się Fashionelka , czyli Eliza Wydrych . Można powiedzieć, że to pierwsza polska szafiarka, która zdobyła rozgłos. Dziś nie jest co prawda równie hot , co kilka lat temu, ale jak widać, wciąż ma wielką siłę oddziaływania.

Zaskakuje nas, że Kominek nie uwzględnił najbardziej kolorowej i inspirującej z polskich blogerek modowych - Macademian Girl . Tamara Gonzalez Perea to jedyna z grona szafiarek, której stylizacje wykraczają poza nowości z Zary i H&M, która nie naśladuje nikogo, ale lansuje swój własny niepowtarzalny styl. Może właśnie dlatego, że jest tak oryginalna, ma mniej followersów niż Maffashion i Jessica (55,5 tys. na Instagramie)? A jednak to właśnie ona trafiła do grona jury prestiżowego konkursu dla młodych projektantów Fashion Designer Awards . Zasiada w nim m.in. obok Joanny Horodyńskiej i Tomasza Ossolińskiego.

Warto też wymienić imponujące sumy, na jakie Kominek wycenił poszczególnych blogerów, a dokładniej ich marki. Maffashion - prawie 40 mln zł (!), JeMerced - ponad 37 mln zł , Ekskluzywny Menel - ponad 17 mln zł . Nieźle, prawda?

Którego z blogerów ze świata mody śledzicie? Kogo waszym zdaniem zabrakło w rankingu?

Więcej o: