Patryk Grudowicz zwycięzcą "Top Model". Dlaczego widzowie pokochali właśnie jego?

"E tam, normalny chłopak, taki jak każdy inny z Ostródy". Tak mówił o sobie Patryk, zwycięzca "Top Model", na początku programu. Widzów TVN urzekła jego skromność czy umiejętności?

Plebiscyt popularności?

Patryk Grudowicz wygrał 6. edycję "Top Model". W finale chwaliło go jury (zwłaszcza zachwycona chłopakiem top modelka Anna Jagodzińska), ale ostateczny wybór należał do publiczności. Żadna stacja telewizyjna nie pozbawiłaby się szansy na dodatkowy dochód z głosowania SMS-owego. Dlatego wygrana w "Top Model" nie znaczy wiele na rynku mody - jest swojego rodzaju plebiscytem popularności. Perfekcjonistka w każdym calu - Daria Zhalina odpadła jako pierwsza. Jej determinacja i pewność siebie nie była dla widzów tak przekonująca jak powściągliwość i "zwyczajność" Patryka.

Na szczęście tym razem cała finałowa trójka miała jakieś podstawy do pracy w świecie mody. Wysocy, zgrabni, bez dysproporcji sylwetki i twarzy. Na tyle pewni siebie, by nie bać się aparatu (choć u Patryka i Ewy ten atut wyrabiał się stopniowo). Z góry byli w lepszej sytuacji niż wielu finalistów z lat poprzednich, pchanych do przodu łzawą historią podnoszącą oglądalność.

Patryk Grudowicz - ZDJĘCIA

Patryk Grudowicz w finale 'Top Model'Patryk Grudowicz w finale 'Top Model' X-news / TVN

Atuty Patryka

Na początku programu Grudowicz uważał się za zwyczajnego chłopaka, niczym niewyróżniającego się na tle rówieśników. Jury jednak zobaczyło w nim coś więcej - okazał się bardzo fotogeniczny. Obiektyw wydobywał z jego rysów zaostrzone kości policzkowe, dodawał mu wyrafinowania, bardzo potrzebnego w przyszłej pracy, np. na Tygodniu Mody Męskiej w Mediolanie. To dlatego gościnna jurorka, doświadczona modelka Ania Jagodzińska zachwyciła się jego potencjałem, co później mocno podkreślała w odcinku finałowym. Już pierwsza indywidualna sesja - autorstwa Roberta Wolańskiego - okazała się dla chłopaka zapowiedzią sukcesu.

Zobacz także: Co działo się za kulisami finału "Top Model"

Finał Top Model 6Finał Top Model 6 TVN / X-news

Zobacz także: Czy istnieje "klątwa Top Model"?

Choć na tle wysokich koleżanek na szpilkach Patryk wydawał się dość mikry, w rzeczywistości przy wzroście 188 cm stanie się jednym z wyższych modeli w portfolio Avant Models. To ta agencja, partner programu, ma zajmować się karierą zwycięzcy. Jeśli oczywiście zwycięzca do pracy w modelingu ma potencjał i ochotę. Kontrowersyjny Radek Pestka (laureat 5. edycji) nawet nie figuruje już na stronie internetowej Avant.

Patryk Grudowicz ma szanse utrzymać się na rynku dłużej. Poza fotogenicznością może pochwalić się smykałką do pokazów mody. Zaskakująco dobrze poradził sobie w Madrycie:

Patryk zaskoczył chyba wszystkich. Początkową nieśmiałość zaczął przełamywać już na początku sezonu, ale przełom przyniósł dopiero Fashion Week w Madrycie. Patryka do pokazu wybrała projektantka Ana Locking. Był rewelacyjny! Wtedy pomyślałem, że to właśnie on powinien wygrać - komentuje Kamil Białas z magazynu "WhiteMAD".

Czy Patryk był faworyzowany?

Grudowicz będzie musiał sobie jednak poradzić z łatką faworyzowanego zawodnika. Wprawdzie jury wydawało się zakochane w Darii, nie sposób jednak nie zauważyć sympatii, jaką darzyła laureata przewodnicząca Joanna Krupa. Pozostaje jeszcze argument zębów, poprawionych przed kamerami w trakcie nagrań programu.


Żaden inny uczestnik tej edycji nie dostał w prezencie "poprawek" urody. Nowiutki garnitur prostego i białego uzębienia podniósł atrakcyjność modela w okamgnieniu, pozostawiając konkurencję w tyle. To dzięki niemu Patryk przed wyjazdem do Madrytu stał się dopracowanym "produktem", gotowym na sukces. Prawie dopracowanym, bo w karierze przeszkadza mu brak znajomości języków. Żaden z laureatów polskiego "Top Model" nie przeskoczył tego problemu - bez angielskiego nie ma czego szukać na zagranicznych wybiegach.

Czy Patryk będzie wystarczająco zmotywowany, by nadrobić zaległości? Wydaje się, że chłopak nie marzy o pozycji celebryty, podpierającego ścianki z wodą mineralną sponsora w dłoni. Przygodę z modelingiem traktuje jak całkiem realną ścieżkę kariery. Cóż, może po sześciu edycjach się wreszcie uda...

Więcej o: